8.6 C
Slovakia
piatok, 19 apríla, 2024
spot_img
FestivalyBe2Can - radosť počúvať a pozerať

Be2Can – radosť počúvať a pozerať

neondemon-fanning-blood-stagelights

Filmy z Cannes? Berlinále? Benátok? Vďaka festivalu Be2Can, ktorý prináša filmové hody do vybraných bratislavských kinosál, si ich môžete pozrieť ešte predtým, ako pôjdu do bežnej distribúcie. Mnohé z nich sú „obdarované“ výnimočnou hudbou. Poďme si niektoré z nich predstaviť.

Britská režisérka Andrea Arnold prináša road movie American Honey, ktorá je futuristickou alegóriou na Joysovu Odyseu. Arnold skĺbila kontrasty sprevádzajúce náš moderný svet: chudobu a prepych, ambície a vyhorenie. Unikátny je aj soundtrack k filmu, na ktorom spolupracovali interpreti ako Rihanna, Sam Hunt, Big Sean či Bruce Springsteen. Jednotlivé piesne svojou náladou vytvárajú komplexnosť celku, podobne ako sa to robí v muzikálovom žánri.

American Honey – trailer

Clivo ťahajúce sa sláčiky odkazujú na film Frankofónia. Pútavo a lyricky. A taký je aj tento unikátny dokument, v ktorom réžiu i scenár pripravil Alexander Sokurov. Prináša tému nemeckej okupácie Francúzska a približuje ju cez národnú pamiatku – múzeum v Louvri. Sokurov si všíma ako veľmi súvisí umeniu s mocou. Sú umelci „tovarom“, ktorých si dokážu mocní páni kúpiť, alebo predstavujú symbol vzdoru? To všetko je umocnené epickou hudbou mladého skladateľa Murata Kabardokova.

Francofonia – trailer

Cliffa Martineza pozná hudobný svet ako náhradného bubeníka v Red Hot Chilli Peppers. No on ešte predtým bubnoval aj v takých zaujímavých projektoch ako Dickies či Captain Beefheart. Tam nabral svoju surovú hudobnú reč – zmes punk rockového šansónu. Od roku 1994 sa naplno venuje iba tvorbe filmovej hudby. Jeho aktuálnym projektom je film Neon Demon, kde režisér Nicolas Winding Refn uvedie diváka do tajuplného sveta modelingu. „Pozlátko“ a luxus však odkrýva aj temnú stránku tohto biznisu: nevraživosť, závisť, drogy. A Refn to cez snové vízie posúva ešte bizarnejším smerom – vraždy, kanibalizmus, nekrofília. Inak, samotnú recenziu skvelého soundtracku prinesieme už čoskoro.

Neon Demon – trailer

Novinári ho nazvali najsugestívnejším príbehom o židovskom holokauste. Asi žiadny iný film nepreniesol filmového diváka tak blízko ku plynovým komorám. Saulov syn je krutým snímkom, z ktorého sa chodí emocionálne absolútne vyčerpaný. Svoj diel k tomu pridal aj maďarský huslista a skladateľ László Melis, ktorý pripravil intímne a minimalistické motívy, s ktorými sa preslávil ešte v časoch pôsobenia v kultovej skupine Group 180.

Son of Saul – trailer

A na záver ponúkame ešte jeden tip na film, ktorý bude mať na festivale Be2Can špeciálne uvedenie. Psie srdce od hudobníčky Laurie Anderson vtiahne diváka svojou bohatou vizuálnou stránkou. Vzťah medzi človekom a psom skoncipovala umelkyňa do pozadia tragických udalostí 11. septembra. Anderson ho režírovala, napísala k nemu scenár a skomponovala do neho hudbu, ktorá vnáša intimitu aj spiritualitu.

Heart of a Dog – trailer

spot_img