8.6 C
Slovakia
nedeľa, 16 júna, 2024
spot_img
FestivalyVýber toho najlepšieho z Bratislavských Jazzových Dní 2016

Výber toho najlepšieho z Bratislavských Jazzových Dní 2016

b39b3c91d839ed4c7279ed9a21106b9cdac19acb

Na festival Bratislavské Jazzové Dni sa môžete vybrať ako na komplexný celok, sadnúť si do hľadiska a užívať si rôznorodosť, ktorú prináša jazzový element. Alebo si dopredu vytipovať niekoľko interpretov a sústrediť sa na ich výkony. Redakcia MusicPress vám prináša päť z nich, na ktorých by ste sa mali zamerať:

V piatok si rozhodne nenechajte ujsť vystúpenie izraelského kontrabasistu Adama Ben Ezru. Tí čo mali tú česť ho zažiť na festivale Colours of Ostrava, tak vedia, že jeho kultivovaný tón vie „pohladiť“ aj „vybudiť“ z letargie. Podobne ako jeho rodák Avishai Cohen aj Ezra povýšil kontrabas zo sprievodného na sólový nástroj. Ezra sa prezentuje ako moderný interpret a jeho jazzové coververzie známych hitov videlo na youtube niekoľko miliónov ľudí.

Na Nik West sa dá pozerať dvoma pohľadmi. Na jednej strane ako na hviezdu extravagantnú hviezdu súčasnej funk scény, no zároveň ako na jednu z najprogresívnejších fusion skladateliek. Okrem toho má výnimočný hlas a venuje sa aj produkcii a táto kombinácia bola blízka aj jej zosnulému priateľovi Princovi. Podobne ako Ezra aj West prináša na koncertoch covery od svojich obľúbených kapiel (ako napríklad The Beatles či AC/DC), ale gro vystúpení sú jej dve štúdiové dosky.

Nik West – Forbidden Fruit

https://www.youtube.com/watch?v=uyPnfvLXalQ

Sobotňajší program prinesie manchesterské trio GoGo Penguin. Snová harmónia, do bodky vypointované melódie a krásny melancholický zvuk. Album V2.0 bol niečím úplne iným, než ponúkala bežná jazzová produkcia. Na ocenenie Mercury Prize to nestačilo, ale publikum a recenzenti po celom svete spozorneli. Viaceré rádiové stanice začali zaraďovať ich piesne do vysielania, a napriek tomu, že jazzový feeling nie je ich primárnou doménou, jazzové publikum ich veľmi srdečne prijalo. Kompozície, ktoré tvoria evokujú fascináciu elektronickou hudbou, no trio to robí na tradičných akustických nástrojov: klavír, kontrabas a bicie nástroje.

GoGo Penguin – Branches Break

Bratislavské Jazzové Dni však nie sú iba o novinkách a aktuálnych projektoch, pretože aj v hudbe by mal stále fungovať spôsob odovzdávania skúseností a tradícií. A živými príkladmi niekoľkoročnej jazzovej praxe sú Miroslav Vitouš a Jiří Stivín. Ten prvý zakladal legendárnu kapelu Weather Report, ten druhý zasa v Československu prinášal také pojmy ako improvizácia či jam session. Obaja hudobníci sa veľmi dlho poznajú, ich spoločné vystúpenia sú skôr priateľským dialógom než nacvičenou šou. Českí novinári o tejto spolupráci povedali, že je to generačné porozumenie i kontrast, ktoré činí z ich stretnutia nezabudnuteľný zážitok. Publikum sa o tom presvedčí v sobotu.

New Orleans je rodiskom jazzu a dodnes je v jeho obyvateľoch dostatočne silno zakorenené. A keď Jon Cleary spustí na klavíri krátku tirádu okamžite poslucháči cítia tú pulzujúcu tradíciu jeho predkov. Podobne ako Nika West sa často obracia do žánru funk, ale ešte radšej ho obohacuje klasickým rhythm and blues. Vznikajú tak lahodné melodické línie, na ktoré sa dá tancovať, alebo ich len tak so zatvorenými očami vnímať. Koncert Jona Clearyho je naplánovaný na nedeľu.

Jon Cleary – When You Get Back

spot_img