8.6 C
Slovakia
štvrtok, 18 júla, 2024
spot_img
FestivalyBratislava Mozart Festival pripomenie 260. výročie od narodenia geniálneho skladateľa

Bratislava Mozart Festival pripomenie 260. výročie od narodenia geniálneho skladateľa

wolfgang_amadeus_mozart

Geniálny génius. Hudba rakúskeho skladateľa Wolfganga Amadea Mozarta je aj po 260. rokoch stále moderná a svieža. Podujatie Bratislava Mozart Festival prináša od 16. do 28. októbra niekoľko jeho vrcholových opusov, ktoré navyše zaznejú na historických nástrojoch.

Ako trojročný sa naučil hrať na klavír, ako päťročný k tomu pridal harpsichord a husle, v šiestich už verejne koncertoval a v ôsmich zložil prvú symfóniu. Prezývali ho zázračné dieťa a máloktorý skladateľ vážnej hudby sa dodnes teší až ikonickému statusu ako Wolfgang Amadeus Mozart.

Otvárací koncert Bratislava Mozart Festival sa uskutoční už túto nedeľu v Primaciálnom paláci, na ktorom zaznie predohra k opere Don Giovanni v úprave pre dychové okteto, Serenáda c mol pre dychové nástroje a Symfónia g mol. O tri dni neskôr (19.10) sa v Dvorane – VŠMU uskutoční komorný koncert, na ktorom uvedú klavírne kvintetá Mozarta a L. v. Beethovena v podaní českej klaviristky Petry Matějovej a medzinárodného zoskupenia Maria Theresia Ensemble. Organizátori sú pyšní aj na premiérové uvedenie kompletnej sady hudobných čísiel z opery Čarovná flauta, ktoré zaznejú v dobovej úprave pre trio basetových rohov v podaní Lotz Tria. Záverečný koncert (28.10) v Dóme sv. Martina prinesie mystické Requiem – ako súčasť sviatku Všetkých svätých a Pamiatky zosnulých.

Wolfgang Amadeus Mozart – Requiem

spot_img