8.6 C
Slovakia
nedeľa, 26 mája, 2024
spot_img
FestivalyPríďte si pozrieť neskutočné príbehy hudobníkov z Mali a raperky z Afghanistanu

Príďte si pozrieť neskutočné príbehy hudobníkov z Mali a raperky z Afghanistanu

maxresdefault

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet má za ambíciu poukazovať na problémy súčasného sveta a zároveň sa pokúša prinášať riešenia. Jeho 17. ročník sa uskutoční od 13. až 18.10. Na piatich miestach si bude môcť návštevník pozrieť sto projekcií, ktoré budú rozdelené do ôsmich filmových sekcií. Z hudobnej sféry prináša dva dokumenty: príbeh talentovanej raperky Sonity, ktorá sa narodila v prudérnej spoločnosti a jej sen za slávou je zhatený dohodnutou svadbou, druhý snímok zase pojednáva o nezmyselnom zákaze hudby v Mali.

Africký štát Mali má neskutočne bohatú hudobnú tradíciu, ktorú šírila už slávna kasta griotov. Hudba mala pre obyvateľov hlbší význam a používala sa pri rôznych náboženských či spoločenských obradov. V Mali prevládal islam po stáročia a obyvatelia sa snažili dodržiavať jeho pravidlá, a pritom rešpektovať aj iné presvedčenia tých ostatných. Islam tu mal bohatý hudobný rozmer, za všetko treba zmieniť spev zvolávajúci veriacich k modlitbe. Avšak nestabilita regiónu sa dotkla aj tejto krajiny a po vojenskom puči v roku 2012 sa dostali k moci fundamentalisti.  Celá hudobná produkcia bola zakázaná: živá i reprodukovaná. Pritom Mali bolo v tej dobe jedným z najvýznamnejších producentov tzv. púštneho blues, s ktorým sa preslávili po celom svete. Spomeňme za všetkých aspoň najznámejších reprezentantov tohto štýlu – Tamikrest a Tinariwen. Po zásahu francúzskeho letectva boli fundamentalisti vyhnaní a hudobníci vyšli zo svojich ulít, v ktorých však ani v časoch najtvrdších zákazov a represií neprestali hrať a spievať. O tomto neskutočnom príbehu vypovedá snímok They Will Have to Kill Us First, ktorý uvedú na festivale Jeden svet.

They Will Have to Kill Us First – trailer

Aj druhý dokumentárny snímok pojednáva o nezlomnej vôli. Diváka zavedie do Afganistanu, kde nemajú ženy tie isté práva ako muži. Na ich sny a ambície sa pozerá ako na niečo neprirodzené. Ich túžby sú potláčané a žena musí pre prospech rodiny obetovať všetko. Mladá raperka Sonita však túži po niečom úplne inom. Spôsob sebarealizácie našla v hiphope.  Ak sa tomu venuje muž, už to je čosi dekadentné, nieto ešte ak sa do toho zapájajú afganské ženy. A ďalšou prekážkou je dohodnutá svadba, proti ktorej začne Sonita brojiť. Dokument tak prináša dve roviny: ako afganská spoločnosť reaguje na vpád západných hodnôt a konflikt medzi dvomi generáciami. Snímok Sonita si budete tak isto môcť pozrieť na festivale Jeden svet.

Sonita – trailer

spot_img