8.6 C
Slovakia
nedeľa, 21 júla, 2024
spot_img
FestivalyBeats for Love - vyberáme z programu

Beats for Love – vyberáme z programu

Najväčší tanečný festival v srdci Európy – takto titulujú festival Beats for Love – ktorý sa uskutoční od 4. do 7. júla v Ostrave. Redakcia MusicPress vám prináša tipy na účinkujúcich.

Patrí sa začať od headlinera festivalu Beats for Love a tým je tento rok americký producent, tvorca svetoznámych tanečných hitov a víťaz Grammy Awards. Roger Sanchez je veteránom house music. Z newyorských klubov sa jeho unikátny zvuk presunul do Európy a ovplyvnil vznik acid housu. Britskí DJ´s sa inšpirovali jeho unikátnymi technikami, prácou s vinylom (prekrývanie, slučky) a remixovaním známych hitov. Umelec sa rozhodol svoju kariéru rozdeliť na dve roviny: pod svojím menom hrá komerčnejšie sety v latinskoamerickým akcentom, ako S Man je viac klubový. Svetoznámy producent a DJ vyniká aj v používaní vokálov a obľubuje nielen intímne hlasy na spôsob Sade, ale aj silné hlasy s výraznými odtieňmi ako napríklad Dianu Ross či Michaela Jacksona, ktorých skladby zremixoval.

Roger Sanchez – Another Chance

Na začiatku stála formácia House of Pain a na jej konci superskupina La Coka Nostra. Že bieli muži nevedia skákať a robiť dobrý rap? Hlúposť, o ktorej vás presvedčí štvorica Danny Boy, Ill Bill, Slaine a DJ Lethal. Spojenie tvrdých beatov a metalových gitár vyústilo do splneného sna veteránov amerického hiphopu. Výborná dikcia a artikulácia v prejave s takmer černošským feelingom, tvrdé hlášky a realita ulíc a klubov. To všetko vedia preniesť na menšie i väčšie pódium.

La Coka Nostra – Waging War

Z reprezentantov drum and bassu vyberáme novozélandské duo The Upbeats. Uznanlivo sa vyjadrujeme k ich schopnosti vytvoriť originálnu melódiu s citlivým zasadením beatov. Minimalistické štruktúry majú niečo do seba a gradácie obsahujú prekvapivé okamžiky. Duo je oživením inak stagnujúceho tanečného žánru.

The Upbeats – Punks

Z krajín bývalej Juhoslávie pochádza mnoho kvalitných producentov a producentiek. Jednou z nich je krásna a charizmatická Lea Dobricic. Orientuje sa predovšetkým na techno music, ale dôležitý je pre ňu daný okamžik – atmosféra panujúca v klube a reakcia publika. Keď si to žiada situácia neváha zjemniť svoj inak vydrilovaný sound, alebo ešte viac pritvrdiť. Napríklad, keď hrala pred Solomunom, namiesto čistokrvného techna to nasmerovala k deep housu. Ak si chcete oddýchnuť od silovej Niny Kravitz, tak atmosférickejšiu podobu nájdete u Ley Dobricic.

Lea Dobricic – Disconnect It

Vyhliadol si ich svetoznámy producent Congo Natty a prijal do svojho rodinného labelu. Za prejavenú dôveru sa mu Nãnci a Phoebe odvďačili hitmi a vystúpeniami, ktoré majú šťavu a nespútanosť džungle. Nechýba integrita s deväťdesiatymi rokmi, politické posolstvo a štýlová rôznorodosť (hiphop, blues, jungle). Ich talent najviac pochopíte, keď im vypnete elektrinu, ktorá je barličkou mnohých – akože spevákov – a v akustických aranžmánoch sa započúvate do krásnych harmónií. Hoci sú obe veľmi kvalitné speváčky, hudobní kritici vyzdvihujú viac Nãnci, ktorej prejav prirovnávajú k Adele.

Nãnci and Phoebe – Acoustic Session

Prvá radu, ktorú dostanete na kurzoch swingových tancov, znie: kúpte si kĺzavé topánky. Vyhnete sa zraneniam. A poriadnu tanečnú obuv si zaopatrite pri koncerte francúzskeho producenta a DJa pôsobiace pod prezývkou The Swing Bot. O maskovanom umelcovi je iba torzo informácií, ale koho by zaujímal životopis, veď dôležitá je hudba, ktorá je živá a energická. Maska elegantných fúzov naznačuje lásku ku starým časom a swingovej ére. Nerecykluje, čo niekedy vyčítajú Parovovi Stelarovi, ale posúva sa v tvorbe míľovými krokmi. Okrem swingových šlágrov vytiahol aj šansóny svojej rodáčky Edith Piaf, či zminimalizoval orchestrálny zvuk Glenna Millera.

The Swing Bot – Dizzy Boogie

Na záver máme ešte jeden tip na nenápadného rezidenta legendárnej psytrance párty Ozora. Botond patrí k zástupcom progresívnej línie psytrace. Vraví sa o ňom, že je jedným z posledných maďarských producentov, ktorý inklinuje k pomalšiemu a psychedelickejšiemu vyzneniu tohto žánru. Obľubuje pomalšie beaty s úderným prechodom a s melódiami akoby vystrihnutými z rozprávkového sveta Alici v krajine zázrakov.

Botond – live O.Z.O.R.A. 2017

spot_img