8.6 C
Slovakia
štvrtok, 11 júla, 2024
spot_img
FestivalyHradby Samoty VIII.

Hradby Samoty VIII.

Vybočiť zo svojej komfortnej zóny a prehodnotiť svoj recepčný prah. Objavovať, premýšľať a až potom prijať, odmietnuť alebo zatratiť, pretože experiment je zo svoje podstaty o pokuse, ktorý sa nemusí vždy podariť. Aj o tomto je festival Hradby Samoty, ktorý svojim konceptom a obsahom stojí osamotený mimo skratkovitú definíciu v preplnenom harmonograme letných festivalov.

Minulý ročník festivalu bol pre našu redakciu prvým, a len potvrdil jedinečnosť a unikátnosť v mnohých smeroch (report tu https://www.musicpress.sk/reporty/hradby-samoty-2017-ostrovslobody-hluku-a-chaosu). Aj keď je festival putovným, to najexkluzívnejšie – komunita sa presúva s ním. V poradí ôsmy ročník experimentálneho a audio-vizuálneho umenia sa po ročnej pauze opäť vracia do zámku v Rosiciach, neďaleko Brna v termíne 28.-30.06.2018. Hoci v roku 2018 to bude už ôsmy ročník festivalu, usporiadatelia sa držia svojich zásad a aj preto festival neexpanduje a zachováva si svoju neoblomnú striktnosť.

Hradby Samoty – aftermovie

Line-up neplnia veľké mená a promo nezdobia zvuční sponzori. Napriek tomu sa v priestoroch zámku Rosice predstaví niekoľko desiatok v skutku neformálnych a neopozeraných umelcov z celého sveta, ktorí budú atakovať zmysly každý svojou estetickou paletou škaredosti. Ako pripomína oficiálny text festivalu: „návštěvníci vytvoří na 4 dny naprosto svébytný svět, ve kterém kouzelně ožívá každý kout polozapomenutého sídla, kdysi zčásti přestavěného na post-apokalyptické místo úkrytu komunistické elity před jaderným dnem hněvu.“

Ak by sme boli predsa konkrétni, spomeňme aspoň hŕstku vystupujúcich. Najväčší priestor dostanú žánre obskúrnej elektroniky, akými sú drone music, ritual, ambient, industrial noise a im podobné a to v podaní Francúzov THERA SEKTORI (audio/visual – ritual dark ambient), Kanaďanov ISZOLOSCOP(rhytmic noise/breakcore/ industrial), litovských OBŠRR (neofolka~neopolka)alebo domácej formácie DROM a ich víziou post-metalu.  Nemôže chýbať ani neprehľadnuteľná postavička slovenskej scény SAMČO BRAT DÁŽĎOVIEK.

Iszoloscope – The Sum Of Us All

To všetko za plnohodnotného sprievodu performerov (MARKÉTA JÁCHIMOVÁ), vizuálnych umelcov (SAMAYEL, ZUZANA SABOVÁ, MAŠINDOG), aktivistov (PARALELNÁ POLIS ) a básnikov, akými sú infernalistický kolektív AVA. Znepokojivý festival Hradby Samoty už na prvý pohľad prináša viac otáznikov, ako predvídateľných očakávaní a v tomto prípade je to správne a žiadané.

spot_img