8.6 C
Slovakia
štvrtok, 23 mája, 2024
spot_img
FestivalyBude sa „jazzovať“, bude sa „funkovať" - Pet Jazz 2018

Bude sa „jazzovať“, bude sa „funkovať“ – Pet Jazz 2018

18. ročník je symbolickým dovŕšením dospelosti. Pet Jazz 2018 sa rozhodol oslavovať a prepojiť staršiu, strednú a mladšiu generáciu slovenského jazzu.​

Bude sa „jazzovať“, bude sa „funkovať“. Tradičný petržalský jazzový festival, známy pod hlavičkou Pet Jazz, ponúkne špičku slovenského jazzu a funku. Trojica kapiel s lídrami Petrom Lipom, Gabrielom Jonášom a Milošom Bihárym, vás nenechá na pochybách, že slovenský jazz má čo ponúknuť.

18. ročník je symbolickým dovŕšením dospelosti. Pet Jazz 2018 sa rozhodol oslavovať a prepojiť staršiu, strednú a mladšiu generáciu slovenského jazzu.

Tú mladšiu zastúpi klavirista Miloš Biháry, ktorý vystúpi s basgitaristom Marekom Tarajom, bubeníkom Jurajom Davidom Rašim a speváčkou AnetTe. Nebudú chýbať tanečné rytmy, rytmické groovy a harmonické plochy, kde si jazz podáva ruku so soulom a funky. Kapela zahrá vlastnú tvorbu aj štandardy od Chicka Coreu, Milesa Davisa či Oscara Petersona. A je jedno, či hrajú na malých pódiách, veľkých stagoch, kluboch, kaviarňach, alebo v hotelových rezortoch, ich energia je neúprosná, čo ocenili aj organizátori z Bratislavských Jazzových Dní, Radio_Head Awards a Jazz Start Up, kde hudobníci vystúpili, prípadne získali ocenenia.

Miloš Biháry & Jazz Funk Brothers – Amadeus

Zástupcom strednej generácie bude náš najznámejší jazzový vokalista Peter Lipa, ktorý zahrá so svojím Bandom, v zložení Peter Lipa jr. (klávesy), Michal Šimko (basgitara), Michal Fedor (bicie nástroje), Radovan Tariška (altsaxofón). Hoci sa posledných štyridsať rokov venoval Bratislavským Jazzovým Dňom, paralelne si pestoval aj svoju kariéru. Peter Lipa ohuroval publikum svojím charakteristickým scatovaním, ale aj interpretáciou skvelých slovenských textov. Spevák predstaví svoju novšiu tvorbu, ktorú ocenilo aj mladé publikum, aj osvedčené hity, ktorými sa zapísal do histórie slovenského jazzu.

Peter Lipa – Prosperita

Posledným menom 18. ročníka Pet Jazzu bude legendárny Gabriel Jonáš. Začínal ako multiinštrumentalista (hral na rôzne dychové nástroje aj basgitaru), ale postupne sa vyprofiloval ako klavirista a klávesista. V roku 1973 vycestoval do New Yorku a pôvodne kratší pobyt si predĺžil na sedem mesiacov, kedy spoznával tamojšiu scénu a tamojších muzikantov.

Vrátil sa do vlasti, kde ho na festivale v Kroměříži objavil Jiři Stivín, čo Jonášovi umožnilo nahrať s ním album Zvěrokruh, ktorý sa stal Svätým grálom európskej vážnej a ľudovej hudby v spojení s afroamerickým jazzom. Mať vlastnú a stálu kapelu sa mu podarilo až v posledných desiatich rokoch – Gabriel Jonáš Trio, Marián Ševčík (bicie) a Juraj Kalász (kontrabas). Na Pet Jazz príde ako rozšírené kvinteto doplnené o Mateja Korbeliča (trúbka, krídlovka) a Barnabáša Kollárika (altsaxofón).

Gabriel Jonáš – live at Bratislava Jazz Days 1979

PET JAZZ 2018 poteší priaznivcov kvalitného jazzu, ktorým sa páči kultivovanosť, nadžánrovosť a vášeň.

spot_img
Predchádzajúci článok
Ďalší článok