8.6 C
Slovakia
piatok, 24 mája, 2024
spot_img
FestivalyFestival Hviezdne Noci Bytča 2018

Festival Hviezdne Noci Bytča 2018

Tretí augustový víkend sa uskutoční 4.ročník multižánrového festivalu Hviezdne Noci v Bytči. Tento malý slovenský festival má úplne iný koncept, na aký by sme mohli byť zvyknutí. Odohráva sa v meste, na viacerých miestach, vonku aj vnútri. Prináša hudbu, divadlo aj filmy, nezabúda ani na najmenších.

Bytča nie je najväčšie mesto, preto by sa mohlo zdať, že umiestnenie festivalu práve do ulíc, nie je úplne štandardné alebo prirodzené. Ale opak je pravdou. Za posledné tri ročníky sa Hviezdne Noci zapísali do zoznamu festivalov, ktoré naozaj treba zažiť a stali sa obľúbeným festivalom mnohých návštevníkov. Čo nás teda čaká tento rok?

AutumnistHviezdne Noci si dávajú na hudobnej dramaturgii naozaj záležať. Každý rok prinášajú nové a mladé kapely s veľkým potenciálom, ale aj obľúbené stálice slovenskej scény. Žánrom sa taktiež medze nekladú, takže aj tento rok to bude žánrovo otvorený mix, v ktorom si návštevník určite nájde to svoje alebo objaví niečo nové, na čo určite dlho nezabudne. Tento rok je práve hudobný program naozaj veľkým lákadlom. Vystúpia napríklad Autumnist, Diego, Gleb, Karpatské Chrbáty, Shallow, Tolstoys, Walter Schnitzelsson, Wilderness či FVLCRVM.

Hviezdne Noci ale nie sú výhradne o hudbe. Film je veľkou súčasťou festivalu. Každý rok prebieha počas festivalu množstvo premietaní, klasík, študentských filmov či špeciálnych projekcií. Minulý rok bolo filmovým highlightom špeciálne premietanie dokumentárneho filmu Karola Plicku Zem spieva s hudobným doprovodom od Ľudové mladistvá. Nechajme sa teda prekvapiť, čo si organizátori pripravia na tento rok. Jedno je ale jasné, bude to stáť za to.

FVLCRVMTo ale stále nie je všetko. Hviezdne Noci majú toho v programe oveľa viac. Jeho súčasťou sú aj diskusie, čítačky, umelecké inštalácie či detský stage. Tento rok je v pláne ešte viac pouličného divadla a výtvarného umenia vo verejnom priestore. Podľa slov hlavného organizátora festivalu, Petra Gärtnera, je cieľom festivalu oživiť verejný priestor umením. To sa po minulé roky určite podarilo. Miestnym obyvateľom aj ostatným návštevníkom zaručili  Hviezdne Noci štyri krásne dni plné umenia v uliciach mesta. Verím, že tomu nebude inak ani tento rok.

Festival Hviezdne noci Bytča, 4. ročník 16 august – 19 august

spot_img