8.6 C
Slovakia
piatok, 12 júla, 2024
spot_img
FestivalyBY:LARM 2021 - to najlepšie z mladej severskej hudby

BY:LARM 2021 – to najlepšie z mladej severskej hudby

BY:LARM

Stretnutie profesionálov a hudobných nádejí z nórskej hudby sa uskutoční 30. septembra až 2. októbra v Osle. Možnosť ukázať sa profesionálom a získať ich rady, ponuky na koncerty a predviesť sa pred domácim aj zahraničným publikom, sa uskutoční už po dvadsiaty piaty krát.

Štrnásť najlepších hudobných klubov v Osle bude dejiskom ďalšieho ročníka showcaseového festivalu By:Larm. Minulý rok išlo o posledné podujatie pred lockdownom, tentokrát pôjde o veľkú otváraciu párty pred zrušením väčšiny vládnych obmedzení v Nórsku.

Organizátori poslali nedočkavým fanúšikom správu, že sound systémy sú pripravené, kluby nasvietené a umelci pripravení ako nikdy predtým. Redakcia Music Press.sk sa pripravuje na vycestovanie do Nórska a teší sa aj na týchto umelcov.

Švédska pesničkárka Alice Boman tvorí skladby s dôrazom na hlboké myšlienky a posolstvá, ktoré sú sprevádzané atmosférickými zvukmi a éterickými vokálmi. Spojenie ambientu, dream popu a švédskeho folku vtesnala na dve EP Skisser, II, a štúdiovku Dream On arrived. Jej melódie zazneli aj v seriáloch 13 Reasons Why, Transparent, Wanderlust.

Severská black metalová scéna je celosvetovým fenoménom, v ktorom má Nórsko unikátne postavenie. Táto hudba neustupuje v popularite vďaka mladým kapelám ako Blodkvalt, ktorá mieša zemitý black metalový underground s punkom, grindcorom a noisom. Ich chaotický no zorganizovaný „hluk“ sa vyhýba metalovým klišé a teatrálnemu vystupovaniu.

Pôvodom zo Škótska, neskôr sa s rodinou presťahovala do Dánska. Clarissa Connelly využíva prvky z oboch národov, keď si z Británie priniesla zmysel pre osemdesiatkové melódie, ktoré v Škandinávii okorenila severskou mytológiou. Vznikol tak originálny pagan pop, v ktorom je fascinácia vikingským obdobím a érou eighties.

Melodické, zvukovo bohaté aj priamočiare skladby prináša nórska skupina Fangst, v ktorej sa stretli členovia kapiel Death By Unga Bunga, Honningbarna, Hvitmal Gjerd. Rock and roll je v ich podaní nápaditý, energický aj romantický. Inšpiráciu nachádzajú u Beach Boys, rovnako ako u Teenage Fanclub.

Zo Švédska pochádza kapela Gaupa, ktorá mieša progresívny rock s folkom a psychedéliou. Tvrdšie aranžmány a nežný vokál speváčky Emmy Näslund ešte viac dokresľujú nepoddajnú severskú prírodu. Dopyt po severskej melanchólii a mystike presvedčil aj kultový label Nuclear Blast Records!, s ktorým podpísali zmluvu.

Nórsku punkovú scénu bude reprezentovať energické ženské trio Hudkreft. Tvrdou prácou sa vypracovali z hraniu na malých akciách až k nedávno vydanému debutu Nevemagnet. Ich riot grrrl s obdivom ku kapelám  ako Bikini Kill ide nekompromisne proti politikom, teroristom a punkovej elite, ktorá zabudla na svoje korene.

spot_img