8.6 C
Slovakia
sobota, 20 apríla, 2024
spot_img
FestivalyHudba sveta Žilina 2021

Hudba sveta Žilina 2021

BaroDromOrkestar
BaroDromOrkestar

Počas dvoch dní – 7. – 8. októbra – sa uskutoční world music festival Hudba sveta Žilina. Minulý rok pripravili organizátori online verziu, teraz sa festival vracia so živými koncertmi.

Ako urobiť world music festival, keď je stále plno nejasností a obmedzení ohľadom cestovania? V takom prípade sa hľadajú inšpiračné zdroje svetovej hudby doma a v blízkom okolí. Hudba Sveta Žilina prináša na svojom siedmom ročníku koncerty zoskupení zo Slovenska, Česka a Talianska. Slovenská tradičná hudba má v sebe množstvo prvkov, ktoré ovplyvnili nielen jej najbližší susedia a etniká žijúce na našom území, ale aj vzdialené národnosti.

Takýto mix je typický pre slovenskú formáciu La3no Cubano, ktorá nenesie vo svojej tvorbe iba kubánsky temperament, ako by sa mohlo z ich názvu zdať, no prelína latinskoamerické rytmy so slovenskou melodikou a s ďalšími inšpiračnými zdrojmi z klezmeru, gypsy music, latina, ako aj z tanečnej elektroniky. Tono Guth vedie okrem La3na aj Bubnovú školu Rytmika, ktorá na festivale precvičí fyzické aj mentálne zdravie návštevníkov.

Oduševnený dialóg huslí a akordeónu v ľudových melódiách prerozpráva talianska skupina Baro Drom Orkestar. Títo hudobní nomádi začleňujú do melódií zo severu a juhu Sardínie aj mongolskú a brazílsku hudbu a mnoho ďalších world music vplyvov. Inštrumentálny storytelling so svetovým zvukom s občasnými výletmi do rocku či ska.

Koncert skupín La3no Cubano a Baro Drom Orkestar sa uskutoční 7. októbra v Smer Music Klub 77.

Festival sa na druhý deň (8. októbra) presunie do Mestského divadla Žilina, kde zahrá česká world music skupina Mijaktič Orkestar. Clivé melódie podľa členov zoskupenia „prenášajú poslucháčov do iného času a priestoru, kde je ostrá vôňa pálenky a tabakového dymu vernými súputníkmi ich vystúpení.“

Po nich príde na scénu domáca – žilinská formácia Balkansambel s niekoľkými hosťami. Toto desaťčlenné teleso vo svojej tvorbe pretína križovatku východnej a západnej Európy s Balkánom v rafinovaných inštrumentálnych aranžmánoch. Hosťujúce trio Martin Geišberg, Daniel ŠpinerMarek Pastírik – vedúci Balkansambel – predstaví folkovo-world music projekt Na Modrej Planéte. Na záver večera sa k nim pridá FS Rozsutec s naštudovaným programom Len tak.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Festival sa uskutoční aj vďaka finančnej podpore Mesta Žilina.

Vstupenky na podujatie sú v predpredaji na webovej stránke www.hudbasvetazilina.sk

spot_img