8.6 C
Slovakia
utorok, 23 júla, 2024
spot_img
FestivalyGolden Age Festival – jazz v tých najlepších rokoch

Golden Age Festival – jazz v tých najlepších rokoch

Fats Jazz Band photo by Linda Kisková Bohušová
Fats Jazz Band – photo by Linda Kisková Bohušová

Aj Bratislava má svoj jazzový festival, ktorý sa zameriava na jeho zlatú aj swingovú éru. Siedmy ročník Golden Age Festivalu sa uskutoční 18. septembra, kedy vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu vystúpia tri jazzové telesá.

Obraz zlatej éry jazzu – stúpajúci cigaretový dym, štrnganie pohárov v časoch prohibície, eufória z hospodárskych výsledkov a hľadanie vášne a zábavy v hudbe. Konkrétne v jazzovej hudbe, ktorá bola na vrchole popularity. Jazz bol odrazom atmosféry a nálady v americkej spoločnosti. Bezstarostný, živelný, bavil naprieč celým spoločenským spektrom a jeho ohlas prenikol až na starý kontinent.

Odkaz osobností z éry Louisa Armstronga, Duka Ellingtona, Bessie Smith či Bennyho Goodmana, pripomenie medzinárodný Golden Age Festival, ktorý sa bude konať 18. septembra vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu. Na jedinom slovenskom festivale s medzinárodnou účasťou reprezentujúcom jazz z dvadsiatich až štyridsiatich rokov zahrajú tri súbory zo štyroch krajín.

Headlinerom tohto ročníka bude parížske teleso Hot Sugar Band z Paríža. Osem hudobníkov pochádza z domácej jazzovej a swingovej scény. Svoj zvuk charakterizujú ako stret Johna Kirbyho, Djanga Reinhardta, Count Basie a Duke Ellingtona. Minulý rok vydali spoločný album s americkou speváčkou Nicolle Rochelle – the Early Years of Billie Holiday – a tieto piesne spolu s ňou zahrajú aj v Bratislave.

Niektorí si ešte možno spomenú na netradičný hudobný film Originální Pražský Synkopický Orchestr, ktorý dostal pomenovanie podľa rovnomerne originálneho zoskupenia založeného Pavlom Klikarom. Korene tohto pražského jazzového orchestra siahajú až do roku 1974. Vystriedalo sa v ňom veľké množstvo hudobníkov a svoju kariéru v ňom začínal aj Ondřej Havelka. Napriek častým obmenám a zmenám v zostave zostali verný svojmu prejavu – autentický jazz, v ktorom sa stovežatá Praha zbližuje s newyorskými mrakodrapmi.

Posledný koncert bude mať špecifickú príchuť nielen preto, že ho uzatvorí hostiteľ, ale zároveň aj oslávenec. Oslavy desiateho výročia Fat Jazz Band, ktorý patrí k našej umeleckej špičke – v interpretácii, v dobových nástrojoch, ako aj v koncertnej prezentácii, kde nezabúdajú ani na také detaily ako kostýmy či choreografia.

„Sme nesmierne radi, že má festival opäť line-up vystavaný z dokonale dobovo autentických orchestrov a ďalej tak môžeme prinášať túto hudbu na Slovensko v  podobe, v akej to je výnimočné aj v celosvetovom meradle,“ riaditeľ festivalu Ladislav Fančovič.

Organizátori už teraz hlásia viac ako polovicu predaných lístkov. Kapacita na tento koncert je obmedzená, preto lístky kupujte v predstihu.

Podujatie z verejných zdrojov podporili: Fond na podporu umenia a Bratislavský samosprávny kraj.

Partneri podujatia: Veľvyslanectvo Českej republiky, Francúzsky inštitút, RTVS, Rádio Devín, Fokus optika, MiddleCap.help, mesačník in.ba, Hudobný život, mesačník in.ba, Bratislavské noviny, www.citylife.sk, www.mojakuktura.sk, www.operaslovakia.sk, www.musicpress.sk, Hlavné mesto SR Bratislava, Staromestské noviny, www.jazz.sk, www.skjazz.sk, Jazzrádio Piešťany.

spot_img