8.6 C
Slovakia
sobota, 20 apríla, 2024
spot_img
FestivalySúčasná hiphopová scéna na festivale Pohoda 2023

Súčasná hiphopová scéna na festivale Pohoda 2023

Najpočúvanejší a zároveň najkontroverznejší hudobný žáner – hiphop sa stal mienkotvorným kultúrnym fenoménom, ktorý kraľuje mainstreamovým hitparádam aj sa rozvíja v klubovej podobe. Pohoda predstaví rôzne podoby súčasného hiphopu z rôznych krajín aj kontinentov.

Miliardová počúvanosť, globálne hity aj prívlastok najžiadanejší britský raper. Reč je o hiphopovom umelcovi Central Cee, ktorý dostal subžáner grime do komerčných hitparád. Paralela sa objavuje s Mikeom Skinnerom z The Streets nielen tým, že sú krajania, ale aj precíznou prácou s flow.

To, že Veľká Británia je momentálne top európskou krajinou v oblasti hiphopu dokazuje aj slowthai (recenzia albumu Ugly). Svojou energiou presvedčil aj organizátorov Pohoda, ktorí neradi opakujú program. Na Pohode mal zahrať aj s kapelou, ale pre súčasné obvinenia, sa jeho vystúpenie zrušilo a namiesto toho príde anglické punk rapové duo Sleaford Mods s ich aktuálnou doskou UK Grim.

Do tretice sa z Británie do Trenčína pozrie raperka a producentka Shygirl. Minuloročný debut Nymph je rafinovanou hrou slov a hudby. Vytvára na ňom pomyselné ozveny, v ktorých sa mieša zvukomalebnosť slov s ich vrstvením a súčasnými možnosťami, čo dokážu urobiť štúdiové efekty s ľudským hlasom.

S ďalšou účinkujúcou sa dostávame za veľkú mláku, do rodiska hiphopu – USA. Rico Nasty vyskakuje z ponuky festivalov po celom svete. Jemný chrapľák, škrekot, trap, punkový postoj a veľa vizuálnych podnetov z jej videoklipov – vďaka tejto kombinácii dokáže ovládnuť celé javisko iba sama – bez kapely.

Africký hiphop zastúpi Sampa Tembo alias Sampa the Great. Prirodzený zmysel pre rytmus nie je v jej podaní iba stereotypom. Zároveň je globálnym prototypom umelca búrajúcimi hranice, keďže je pôvodom zo Zambie a vyrastala v Botswane, úspech si vydobyla v Austrálii a nateraz znovu pôsobí v Afrike. Svoje vízie pretavila do spolupráce s kapelou, touto kombináciou oslovila aj Ninja Tune, kde vydala druhý album The Return aj KEXP, kde minulý rok odohrala veľmi dobre prijatý koncert.

Slovenskú scénu zastúpi hneď niekoľko súčasných mien – storyteller Tono S so svojou kapelou, zástupca trapového-punkového soundu Dušak Vlk, silné autentické posolstvo Čavalenky, či prepojenie s elektronickou hudbou od Gleba a dvojice Porsche Boy & Wen.

spot_img