8.6 C
Slovakia
piatok, 21 júna, 2024
spot_img
FestivalyIslandská hudba na najväčšom európskom showcasovom festivale Eurosonic 2019

Islandská hudba na najväčšom európskom showcasovom festivale Eurosonic 2019

Môže ešte islandská hudba prekvapiť? Môže! Vypočujte si interpretov mladej islandskej generácie, ktorá vystúpi na najväčšom európskom showcase festivale Eurosonic.

Briét – Mladá, talentovaná speváčka, ktorá sa len pred rokom začala hmýriť na islandskej scéne. Hrá jednoduchý pop, korenený o zmyselný R&B. Subtílne melódie zachytila na debutovej nahrávke 22.03.99. Témou piesní je láska vo všetkých podobách (žiarlivá, naplňujúca, ubíjajúca.. ). Hudobní kritici ocenili schopnosť preniesť každodenné zážitky do jednoduchých príbehov. Očakáva sa jej raketový vzostup.

Briét – Twin

Hatari – Hneď vás zaujme schrapčaný vokál a temné syntetizátory. Provokatívne trio mieša zaujímavý mix analógového techna, punku, industriálneho gothic rocku a barokového popu. Zrejmé vplyvy nemeckej tvorby osemdesiatych rokov aj britského post punku. Dokopy zamiešané v nie až tak okukanom podaní.

Hatari – Ódýr

Hildur – Ďalší popík s postupmi, ktoré sú v kurze. Speváčka a violončelistka Hildur Ingveldardóttir Guðnadóttir dokazuje, že medzi mladými Slovákmi a Islanďanmi nie je až taký veľký rozdiel. Aj oni sa radi zabávajú, len namiesto fitka chodia do sauny a zamrznutého jazera, popíjajú na parkoviskách a po nociach brázdia mystickou a nádhernou krajinou. Tá je hlavnou esenciou v soundtracku mladej speváčky, ktorej hlavnou témou je rodová rovnosť.

Hildur – I´ll Walk With You

Hugar – Ostrovné a typicky islandské. Priateľstvo dvojice Bergur Þórisson a Pétur Jónsson prerástlo do umeleckého partnerstva. Ponúka rovnocenný dialóg sláčikov a klavíra, ktorý nenápadne bubloce ako lávové polia a občas vytryskne do sopečných erupcií.

Hugar – Saga

Kælan Mikla – Odkaz na osemdesiate roky so striedajúcou sa prevahou syntetizátorov a basových liniek. Dievčenské trio je čoraz viac na očiach aj vďaka excentrickému imidžu a avantgardnému spevu sprevádzanému brutálnou rytmikou.  Viac garážové než na veľké pódium, no rozhodne zaujímavé. Takto sa pokračuje punk v 21. storočí. Insitné a naživo asi aj zábavné.

Kaelan Mikla – Kalt

Reykjavíkurdætur – Témou sú tam, kde Hildur, ale vo väčšom a pestrejšom prevedení. Pre niekoho už priveľa vnemov, nemožno im však uprieť dynamiku sálajúcu z ich teatrálnosti. Jedenásť feministiek pohltí a zahltí každú minútu, čo sú na javisku.

Reykjavíkurdætur – Ógeðsleg ft. Kylfan

Une Misére – Metalisti vystupujúci pod svetovou značkou Nuclear Blast Records, čo je samo o sebe zárukou kvality. Tvrdá hudba nie je na showcasoch v kurze, ale toto by mohlo zaujať aj nemetalistov. Odvážne tvrdenie podložené dôkazom remixov, ktoré z ich pesničiek pripravili známi islandskí producenti.

Une Misére – Damages

spot_img