8.6 C
Slovakia
sobota, 18 mája, 2024
spot_img
FestivalyManhattan Transfer verzus The Juke Joint Royals

Manhattan Transfer verzus The Juke Joint Royals

Rozdiely, súvislosti a vzájomné inšpirácie budeme hľadať v novej sérii článkov, v ktorých porovnáme vždy dvoch interpretov oznámených na tohtoročných festivaloch.

Vznikli v dobe, kedy sa medzi jazzovými fanúšikmi šírila vlna nostalgie. Sedemdesiate roky nepriniesli iba ponuré gitarové riffy, ale aj túžbu po jemných vokálnych harmóniách. Manhattan Transfer sa sformovali vďaka láske k boogie-woogie, bebopu a jazzu. Spočiatku produkovali jazzové štandardy, ale neskôr sa priklonili aj k R & B / popu. Kapela sa čoskoro rozčlenila na dva projekty a na festival Nišville príde tá s pôvodným členom Alanom Paulom ,pôsobiaca ako kvarteto.

Jedným z ich najväčších hitov sa stala skladba Tuxedo Junction – prespievaný hit Glenna Millera. Stali sa vzorom pre všetky tie moderné vokálne kapely, ktoré začali vo svete expandovať po roku 2 000. Vytvorili úzus úspešnej a neustále sa rozvíjajúcej vokálnej formácie. Takto išli a pokračovali dekádami a okolo nich sa menili trendy a hudobné štýly, no oni si stále zachovávali svoju popularitu nielen v USA, ale aj v Európe. Tento rok bol mimoriadne dôležitý. Nahrali svoj ďalší štúdiový album Junction venovaný zakladajúcemu členovi Tim Hauserovi, ktorý zomrel v roku 2014.

The Manhattan Transfer

žáner: vocal jazz; a cappella; swing

kde ich zažijete: Nišville

Manhattan Transfer – Tuxedo Junction

Obľubu v starej hudbe a retro nádych má aj rakúske zoskupenie The Juke Joint Royals. Na rozdiel od iných barových kapiel ponúkajú okrem skvelej muzikality aj dobrú komunikáciu s fanúšikmi a robia veci moderne a sviežo. A preto nezapadnú iba na zaoceánsky parník, do baru či kaviarne, ale hodia sa aj na väčší festivalový stage, napríklad na Nišville, kde tento rok vystúpia. Autentická interpretácia, nacvičená choreografia, dôraz na dobový zvuk, to všetko zdobí ich vystúpenia. Na svojom konte majú album Jumpin a Bluesin, kde sú skladby v rytme bluesu, rock and rollu a swingu. Šíria nielen zaoceánsku atmosféru, ale aj kultivovanosť Viedenčanov prahnúcich po kvalitnom umení.

The Juke Joint Royals

žáner: swing; rock and roll; blues

kde ich zažijete: Nišville

The Juke Joint Royals – Big Fine Mama

spot_img