8.6 C
Slovakia
štvrtok, 18 júla, 2024
spot_img
FestivalyMezzoforte & Fun Lovin’ Criminals na Groove Brno 2024

Mezzoforte & Fun Lovin’ Criminals na Groove Brno 2024

Festival Groove Brno už po sedemnásty krát prinesie do Brna známych zahraničných interpretov. Ponúka komorné koncerty v kluboch, ale aj tie tanečnejšie vo väčších sálach. Do programu pribudla Islanďania Mezzoforte (08.11.2024, Metro Music Bar) a Fun Lovin’ Criminals z New Yorku (10.10. 2024, Sono Music Club).

Zmenou názvu z Moravia Music Fest na Groove Brno chceli rozšíriť rady svojho publika a zároveň ešte viac zdôrazniť, že ich dramaturgia sa nezameriava iba na jazzové a komorné projekty. Dramaturgia festivalu sa zaoberá rôznymi fúziami, najmä však na žánre funky, soul s prímesou jazzovej hudby. Festival sa začal vo februári tohto roku, kedy vystúpil gitarista Giacomo Turra v Metro Music Bare.

Oznámené dva koncerty francúzskeho-amerického zoskupenia Electro Deluxe sa uskutočnia 23. 10. v brnenskom Sono Music Bare a 24. 10  v pražskej Lucerna Music Bare v sprievode bigbandu B-Side Bandu.

Festival postupne bude oznamovať ďalšie koncerty, no už teraz je jasné, že pôjde o skutočne známe zoskupenia s vynikajúcimi inštrumentalistami, ktorí sa nejakým spôsobom zaoberajú groovmi. Takým príkladom je pôsobenie islandskej kapely Mezzoforte, ktorú tvoria od začiatku trojica Eyþór Gunnarsson (klávesy), Jóhann Ásmundsson (basgitara), Friðrik Karlsson (gitara), spolu s nimi hráva a spolupracuje aj trubkár Ari Karason, saxofonista Jonas Wall a slovenský bubeník Martin Valihora.

Mezzoforte si od rovnomerne debutového albumu z roku 1979 budovali svoj typický zvuk vždy s rozoznateľnou melódiou zahustenou groovmi, pričom nikdy neskrývali svoj jazzový charakter. Doteraz nahrali trinásť štúdiových albumoch a majú mnoho hitov, ktoré hrávajú po celom svete už cez štyridsať rokov. V Brne zahrajú 8. novembra v Metro Music Baru.

Fun Lovin’ Criminals sa objavili na newyorskej scéne v roku 1996. Ihneď zaujali zaujímavou kombináciou hiphopu, rock and rollu, bluesu, funky aj jazzu. K tomu pridali latinskoamerické rytmy z mesta, ktoré je známe svojou kozmopolitnou atmosférou. Celosvetovú slávu im zabezpečil už multiplatinový debut Come Find Yourself, z ktorého pochádzajú hity Passive/Aggressive; Smoke ‘Em a Scooby Snacks. Ten použil Quentin Tarantoni do svojich gangsteriek Reservoir Dogs a Pulp Fiction.

 „Kapela Fun Lovin‘ Criminals minulý rok beznádejne vypredala pražskú Lucerna Music Bar. Záujem bol až taký, že by mohli vypredať dvakrát. Viem, že aj v Brne majú svoju veľkú fanúšikovskú základňu, preto sme sa ich rozhodli pozvať na tohtoročný ročník. Som si istý, že veľa ľuďom urobíme radosť,“ rozpráva riaditeľ festivalu Groove Brno, Josef Buchta.

V roku 2023 prišli so siedmym štúdiovým albumom The Capistrano Sessions v zostave, v ktorej je zakladajúci člen, mulšiinštrumentalista a tvorca všetkých skladieb FLC, Brian Fast Leiser (spev, klávesy, basgitara, trúbka, ústna harmonika), Frank Benbini (bicie nástroje, vokály) a nová posila – Naim Cortazzi (gitara, vokály) – ktorý hráva aj s Happy Mondays.

spot_img