8.6 C
Slovakia
piatok, 24 mája, 2024
spot_img
FestivalyMiike Väth verzus Harvey McKay

Miike Väth verzus Harvey McKay

Rozdiely, súvislosti a vzájomné inšpirácie budeme hľadať v novej sérii článkov, v ktorých porovnáme vždy dvoch interpretov oznámených na tohtoročných festivaloch.

Tvrdí, že v živote aj v umení potrebuje systém a pevné štruktúry. Mike Väth sa drží rituálov a meditácie, aby si od hrania mohol oddýchnuť a nabral nové tvorivé sily. Len tak dokáže byť plnohodnotným producentom podávajúci dobrý výkon zakaždým, keď hrá, alebo produkuje. Švajčiarska elektronická scéna žije aj vďaka nemeckému prisťahovalcovi Mike Väthovi, ktorý tu už jedenásť rokov žije a pôsobí. K DJingu začal inklinovať po tom, čo zatvorili klub Omen, kde sa venoval digitálnemu umeniu. Inšpiráciu nachádzal u svojho známejšieho brata DJ Svena Vätha. Napriek tomu, že ho naplno chytilo tvorenie hudby, o nové médiá sa neprestal zaujímať. To bol aj jeden z dôvodov, prečo úzko spolupracoval s labelom Datapunk, kde produkoval svoje tracky v kombinácii tech-house a techno music. Presadil sa s projektom Mike Väth, na ktorom spolupracoval s René Walliczekom a Paulom Schultom. Mike má svojský štýl charakterizovaný hypnotickými beatmi a svoje výtvarné cítenie prezentuje skrz harmónie so surrealistickým nádychom. Tieto vlastnosti pretavil v známom sete We are Punks on the Beach, či nedávno vydaným Trainspotting Mix.

Mike Väth

žáner: tech-house/techno

kde ho zažijete: Beats For Love

Poriadny hluk vie spraviť aj škótsky producent Harvey McKaye. Podobne ako Mike, aj on si vytvoril vlastný výrazový štýl bez kopírovania cudzích vzorov – tzv. soulful techno (prvky z downbeat, ambientu, tech-house). Tanečný magazín Mixmag ho označil za najvýraznejšieho tvorcu súčasného techna. Upísal sa svetoznámej značke Drumcode a dostal možnosť hrať na Space Ibiza, Ultra Music Festival či Space Miami. Na Harveyho sety sa kedysi muselo chodiť do Glasgowa, dnes expanduje a možno sa s jeho hudbou stretnúť na festivaloch po celom svete. Hovorí sa o ňom, že má výnimočnú schopnosť zaznamenať nálady v publiku a prispôsobiť ich im potrebám. Harvey sa totiž nebojí zmeniť štýl a atmosféru svojich inscenácií. Je miláčikom publika práve preto, že ho pozorne sleduje.

Harvey McKay

žáner: tech-house/soulful techno

kde ho zažijete: Beats For Love

spot_img