8.6 C
Slovakia
štvrtok, 18 júla, 2024
spot_img
FestivalyOne Day Jazz 2018 - zbližovanie žánrov, kultúr a národností

One Day Jazz 2018 – zbližovanie žánrov, kultúr a národností

Z Bratislavského hradu do klubov. Z jazzových brehov do fusion vôd. Slovenské a české osobnosti v spolupráci so zahraničnými hviezdami. One Day Jazz Festival 2018.

Desať rokov existencie hudobného festivalu je na Slovensku tak trochu zázrak. Hlavne, keď mnohé festivaly s dramaturgiou s väčším poslucháčskym zázemím, než má u nás jazz, prestali existovať.

Martin Valihora je vynikajúci hudobník a schopný manažér. V oboch prípadoch zúročil svoje zahraničné štúdia v Amerike. Po vzoru ďalších slovenských muzikantov sa rozhodol založiť vlastný jazzový festival – One Day Jazz Festival. Jednou z jeho hlavných priorít bolo, aby vznikla konfrontácia a spolupráca medzi slovenskými a zahraničnými hudobníkmi. Veď jazz je kontinuita medzi kultúrami a národnosťami.

Tento ročník prepojí jazz s popom aj klasickou hudbou. Otvárací koncert sa uskutoční na Bratislavskom hrade, ktorý hostil festival prvýkrát pred tromi rokmi. Pod holým nebom zaznela pocta Davidovi Bowiemu od jeho spolupracovníka Donny McCaslina a jeho Group. Ten istý ročník tu vystúpil aj Izraelčan Avishai Cohen s Filharmonie Brno. Organizátori si symfonický zvuk obľúbili a takto pred rokom vystúpil v sprievode Slovenskej filharmónie americký vokalista Kurt Elling.

Naše najväčšie orchestrálne teleso bude tentoraz sprevádzať ďalšiu svetovú hviezdu americkej národnosti – speváčku Lizz Wright a jej sprievodnú skupinu tvorenú klaviristom Kennym Banksom a basgitaristom Reggie Washingtonom, ku ktorým sa pridá Martin Valihora a Andrej Šeban, ktorý sa po dlhšom čase opäť stretne na javisku s Oskarom Rózsom. Nie ako spoluhráč, ale pod jeho taktovkou. Rózsa bude dirigovať celý koncert a v interpretácii kompozície Fragile sa k Lizz Wright, za Šebanovho sóla, pripojí k ansámblu Dan Bárta, ktorý na tom istom mieste už 13. júna otvorí One Day Jazz s projektom Illustratosphere. Po dvoch úvodných koncertoch sa festival presunie do klubov a divadiel.

Lizz Wright – My Heart

V Divadle Aréna vystúpi africký gitarista Lionel Loueke v sprievode Daniele Camardy a Marina Valihoru a v Ateliér Babylon fusion projekt True Crew Project. Ako medzi zloženie našej jazzovej špičky (Eugen Vizváry, Michal Bugala, Richard Csino, David Hodek) zapadne spevácko-raperský tandem Anita Soul a Rytmus záleží od aranžmánov, ale už teraz je jasné, že o koncert bude veľký záujem aj zo strany tých, ktorí jazz bežne nepočúvajú. Ďalším dôvodom bude aj vystúpenie amerického bubeníka Chrisa „Daddy“ Dava & The Drumhedz. Chris je známym propagátorom hip-hopovej komunity a jeho univerzálny bubenícky štýl naberá prvky aj zo soulu a funky.

Chris Dave & The Drumhedz – live 2017

spot_img
Predchádzajúci článok
Ďalší článok