8.6 C
Slovakia
nedeľa, 26 mája, 2024
spot_img
FestivalyNick Cave verzus David Byrne

Nick Cave verzus David Byrne

Rozdiely, súvislosti a vzájomné inšpirácie budeme hľadať v novej sérii článkov, v ktorých porovnáme vždy dvoch interpretov oznámených na tohtoročných festivaloch.

Hudobník s temnou dušou a spisovateľ s hlbokými metaforami o neistom žití nad roklinou. Nick Cave má veľký talent napísať skladbu, po ktorej vás smútok zožerie tým najvygradovanejším spôsobom. Zármutok obkolesil nielen jeho umeleckú kariéru, ale aj osobný život, keďže pred pár rokmi tragicky zahynul syn Arthur. Katarzný účinok priniesol až album Skeleton Tree. Svoj žiaľ zdieľal s fanúšikmi, ktorí mu vrátili energiu, ktorú im už roky dával na koncertoch. Rozprávačský talent rozvinul už v kapelách The Boys Next Door a The Birhday Party, no najmä v sólovej kariére, v ktorej ho sprevádza kapela The Bad Seeds. Okrem hudby píše romány, básne, scenáre a hrá vo filmoch.

Nick Cave

žáner: alternative rock / post punk

kde ho zažijete: INmusic

Nick Cave & The Bad Seeds – Into My Arms

Tak ako mal Nick Cave na začiatku kariéry angažmán v kapele, ktorú neskôr rozpustil, tak David Byrne pôsobil v skupine Talking Heads, ktorých dosah na hudobnú scénu, bol ešte o niečo väčší. Tí rýchlo opustili punkové korene a priklonili sa k tým, čo hudbu vnímajú v širších kontextoch. Bolo nemysliteľné, aby punková kapela hrala africké rytmy, no Talking Heads to v spojitosti so soulom a dokonca aj discom dotiahli do neobvyklých rozmeroch. Ich rytmika mala dosah na The Police, bujnejúca harmónia inšpirovala  nasledovníkov ako Joy Division a čiastočne z toho vychádzal aj Austrálčan Nick Cave. Po rozpade TH sa venoval aj filmovej tvorbe: režírovaniu, scenáristike, skladaniu filmovej hudby.

David Byrne

žáner: alternative rock / post punk

kde ho zažijete: INmusic

David Byrne – Vivo en Santiago

https://www.youtube.com/watch?v=b9Xi2AdpEDU

spot_img