8.6 C
Slovakia
štvrtok, 23 mája, 2024
spot_img
FestivalyMulatu Astatke zahrá na Pohode unikátny etiópsky jazz, poukáže aj na krvavú...

Mulatu Astatke zahrá na Pohode unikátny etiópsky jazz, poukáže aj na krvavú občiansku vojnu vo svojej rodnej krajine

Pohoda festival nezabúda ani na jazz a world music – reprezentantom oboch týchto svetov prekračujúcimi aj hranice iných štýlov je etiópsky skladateľ a hudobník Mulatu Astatke.

Na festival Pohoda sa nechodí iba kvôli veľkým headlinerom, ktorí plnia titulky magazínov a k najprehrávanejším na rôznych streamovacích službách. Chodí sa tam objavovať a zároveň spoznávať hudbu z celého sveta. Mulatu Astatke patrí k najdôležitejším postavám o čom svedčí aj prezývka ethio-jazzu. Vďaka nemu sa tento žáner udomácnil po celom svete a etiópski hudobníci získali väčší ohlas aj rešpekt.

Po tom, čo sa presťahoval do USA, začal študovať na prestížnej hudobnej škole Berklee, kde študoval vibrafón. Hoci na Berklee je predovšetkým vplyv americkej jazzovej školy, M. Astatke tam priniesol africké vplyvy, ktoré si získali rýchlo ohlas. Už tak výraznú harmóniu ešte ozvláštnil kombináciou latinskoamerickej hudby. Ponuku sprevádzať Duka Ellingtona na jeho turné po Etiópii sa neodmieta, rovnako ani použitie hudby vo filme Zlomené kvetiny od Jima Jarmuscha.

Práve po tomto filme sa rozrástla skupina fanúšikov v USA a prinieslo mu to nové príležitosti. Mladšia generácia sa mohla zoznámiť s ním zoznámiť z tvorby Nas, Kanye West, Quantic a mnohých ďalších, ktorí samplovali časť jeho tvorby.

Originálny prístup sa osvedčil aj na štúdiovej nahrávke To Know Without Knowing s kapelou Black Jesus Experience, kde znie jazz, hiphop aj tradičné nástroje z etiópskej hudby. A práve spájanie je hlavný odkaz Astatkovej hudby v krajine, ktorá je rozdrobená vinou kmeňového násilia a občianskej vojny.

spot_img