8.6 C
Slovakia
streda, 17 apríla, 2024
spot_img
FestivalyViva Musica! prekračuje hranicu všednosti s Gidonom Kremerom & Kremerata Baltica, Emily...

Viva Musica! prekračuje hranicu všednosti s Gidonom Kremerom & Kremerata Baltica, Emily D´Angelo, Simonou Šaturovou & Marekom Kozákom

Gidon Kremer & Kremerata Baltica, Emily D’Angelo a Simona Šaturová & Marek Kozák – to je trojica prvých ohlásených koncertov festivalu Viva Musica! z pätnástich naplánovaných, ktoré sa uskutočnia od 29. júna do 17. augusta na rôznych miestach mesta Bratislavy.

Viva Musica! je dôležitým hudobným festivalom, ktorý sa zameriava na popularizáciu vážnej hudby. Na Slovensko prináša svetové mená – často v ich slovenskej premiére – a okrem toho vytvára rôzne zaujímavé autorské projekty. Festivaloví návštevníci zažili už všeličo, od nezabudnuteľného koncertu Philipa Glassa v Redute, Kronos Quartet vo Veľkom evanjelickom kostole, Johna Malkovicha v Starej Tržnici, Laurie Anderson v Slovenskom rozhlase atď. Viva Musica! oznámil trojicu koncertov, ktorých zameranie bude na sláčikovú aj klavírnu literatúru, ako aj na piesňový žáner a klavírne nocturná.

Gidon Kremer je hudobník, ktorého stopa je vo vážnej hudbe, world music, jazze, contemporary music, dokonca aj v žánre tanga. Keď o Davidovi Harringtonovi z Kronos Quartet platí, že vyhľadáva súčasných skladateľov, Gidon Kremer je zase známy ako propagátor novej hudby pre sláčiky. Jeho hra je mementom smutných udalostí, lamentom nad hrôzami druhej svetovej vojny, ale zároveň aj povzbudením, že umenie dokáže prežiť aj tie najväčšie otrasy ľudskosti.

Do Bratislavy príde 16. júla, kedy vystúpi vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu spolu so svojím orchestrom Kremerata Baltica. V programe zaznie Koncert pre husle, klavír a sláčikový orchester od Josepha Haydna, v ktorom sa predstaví lotyšský klavirista Georgijs Osokins, Sláčikové kvarteto č. 1 s podtitulom „Métamorphoses nocturnes“ od György Ligetiho a séria kompozícií od súčasníkov Eine (andere) Winterreise (Jedna (iná) Zimná cesta), ktorá vznikla na objednávku orchestra pri príležitosti dvadsiateho piateho výročia.

Nespochybniteľným zvučným menom je aj vyhľadávaná kanadská mezzosopranistka Emily D’Angelo. V roku 2021 vydala debutový album energeia, v ktorom interpretovala diela slávnych autoriek (Hildegard von Bingen, Hildur Guðnadóttir, Missy Mazzoli, Sarah Kirkland Snider, Rebecca Clarke) naprieč rozptylu od 12. do 21. storočia, ktorý prestížny NPR zaradil k päťdesiatym najlepším albumom za rok 2021 a získala zaň aj ocenenie Gramophone awards 2022.

Umelkyňa, ktorej angažmány vo všetkých prestížnych operných domoch a koncertných sálach by sa skratkovite dali vyhľadať na adrese New York – Európa, sa zaoberá vokálnou hudbou starých epoch, zároveň ju dráždia aj nové technológie, keď počas Berlin Fashion Week pracovala s virtuálnou realitou a 3D vizualizáciami. V Bratislave zaspieva Emily D’Angelo po prvýkrát, v sprievode americkej klaviristky Sophie Muñoz. Repertoár bude pozostávať z piesní Arnolda Schönberga, Aarona Coplanda, Randyho Newmana. Koncert sa uskutoční 3. augusta 2023 o 20:00 v Átriu Slovenskej národnej galérie.

Nábrežie Dunaja je ďalším atraktívnym miestom, kde by sa podobne ako v Prahe či Budapešti a nehovoriac už o Viedni, mohla vážna hudba častejšie prihovárať domácim aj zahraničným turistom. Ponton je nový kultúrny priestor umiestnený priamo na Dunaji, pričom má zázemie aj atmosféru vhodnú pre podujatie tohto typu.

Viva Musica! sa sem presunie 10. auguste, kedy tu zahrá dvojica hudobníkov – slovenská sopranistka Simona Šaturová a český klavirista Marek Kozák. Svit mesiaca odrážajúci sa od hladiny a tóny W. A. Mozarta, F. Schuberta, R. Schumanna, uspávanky A. Dvořáka, B. Martinů, K. Szymanowskeho a trojica piesní Richarda Straussa.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Vstupenky na koncerty sú k dispozícii na www.vivamusica.sk a v sieti Ticketportal.

spot_img