8.6 C
Slovakia
piatok, 17 mája, 2024
spot_img
FestivalyNa Pohode 2016 uvidíme Flying Lotus, Thundercat a ďalších

Na Pohode 2016 uvidíme Flying Lotus, Thundercat a ďalších

FLYLO

Festival Pohoda si dnes pripísal ďalšie mená na svoj line-up. Prvým prírastkom je hudobník Steven Ellison známy ako Flying Lotus, ktorého DJka BBC Mary Anne Hobbs nazvala elektronickým Jimmym Hendrixom. Na jeho najnovšom albume sa podieľali Herbie Hancock, Kendrick Lamar, Snoop Dogg, Kimbra a Thundercat, pričom v minulosti spolupracoval aj s umelcami ako Erykah Badu a Thom Yorke.  Aktuálne má v zbierke jednu MTV Video Music Award a 2 nominácie na Grammy.

Podobne ako Thundercat aj Flying Lotus má v rodokmeni prominentných hudobníkov. Je veľkým fanúšikom filmu, komixov a hier. To ho naučilo skvelo prepojiť hudbu s príbehom a vizuálnou stránkou svojej tvorby. Lotusov najnovší album „You’re Dead!“ je podľa jeho vlastných slov „zvukovým putovaním za tým, čo sa stane, keď duch opustí telo.“ Na koncertoch ponúka na okrem progresívnej elektronickej hudby, úžasné vizuálne zážitky. Jeho aktuálna show ponúka realistický 3D efekt bez 3D okuliarov. Ten dosahuje pomocou plátien (HyperCube) umiestnených na pódiu pred ním a za ním. Predvedie to aj na 20. ročníku Pohody.

Flying Lotus – Coronus, The Terminator

Čerstvý víťaz Grammy Thundercat (vlastným menom Stephen Bruner) príde svoju tvorbu a technické majstrovstvo predviesť aj návštevníkom Pohody 2016. Je vyhľadávaný basgitarista, ktorý spolupracoval s umelcami ako Erykah Badu, Stenley Clarke, Flying Lotus či Kendrick Lamar. Na šiestich strunách basgitary predvádza to najlepšie na pomedzí žánrov R&B, jazz fusion, soul, funk a elektronika. Na Pohodu príde aj londýnske duo Public Service Broadcasting, ktoré vyhralo minulý rok Progressive Music Awards za najlepšiu skladbu roka („Gagarin“). Willgoose a Wrigglesworth miešajú elektroniku s gitarou, banjom a bicími. Podľa Guardianu sú žánrovo na pomedzí krautrocku, synth-popu a post-rocku. Ďalším účinkujúcim bude Astronautalis, ktorý už vyše dekádu prepája to najlepšie z hip-hopu, indie rocku a punku.

Thundercat – Them Changes

Škótska inovátorka a skladateľka Anna Meredith po úspechu prvých dvoch EP vydá očakávaný debut „Varmints“ a následne sa vydá na turné, v rámci ktorého predvedie svoju veľkú hudbu s dôrazom na detaily aj publiku Pohody. Je bývalou dvornou skladateľkou BBC Scottish Symphony Orchestra. Na konte má koncert pre beatboxera a orchester či pre päť symfonických orchestrov na rôznych miestach sveta súčasne prepojených satelitom. Zabudnuté folklórne melódie, motívy aborigénov či pravoslávne spevy zmiešané so štýlmi ako trap, hip-hop, dubstep či D’n’B ponúka skupina Oratnitza. Na Pohodu prinesie tradičnú bulharskú hudbu do súčasného zvuku. Ďalším oznámeným menom je mexická deväťčlenná kapela hrajúca peruánsku cumbiu Sonido Gallo Negro.

Anna Meredith – Nautilus

Na Pohodu 2016 prídu aj It’s Everyone Else. Lucijan Prelog a Pika Golob miešajú vo svojej hudbe industrial, hardcore, rock, noise a pop. Už dávnejšie vieme, že na Pohode vystúpia aj The Prodigy, Sigur Rós, PJ Harvey, Parov Stelar, Gogol Bordello, Odesza, Spor, Saul Williams, či Dub Pistols.

spot_img