8.6 C
Slovakia
štvrtok, 18 júla, 2024
spot_img
FestivalyNina Kraviz verzus Carl Craig

Nina Kraviz verzus Carl Craig

Rozdiely, súvislosti a vzájomné inšpirácie budeme hľadať v novej sérii článkov, v ktorých porovnáme vždy dvoch interpretov oznámených na tohtoročných festivaloch.

Dlhý čas nemali Rusi hudobníka, ktorý by ovplyvnil svetovú scénu. Vlastne od čias Tatu sa ruský medveď držal v strání. Nina Kraviz sa pomaly dostáva na piedestál, no už teraz je jednou z napozývanejších svetových producentiek. Hrá nekompromisné techno, ale podľa vlastných slov vie ako DJ´s pustiť aj soft set podľa spoločenskej objednávky. To súvisí aj s jej neustálym vzdelávaním sa v oblasti elektronickej hudby a rozširovaním jej databázy zvukov. Kraviz hráva na komerčných aj alternatívnych podujatiach. Miluje ju publikum, ktoré sa chce len baviť (Ibiza) i to, ktoré chce pozorne počúvať (Rewire).

Nina Kraviz

žáner: techno

kde ju zažijete: EXIT Festival

Nina Kraviz – I ´m Gonna Get You

Kraviz má svojich hrdinov a jedným z nich je Carl Craig, ktorý spolu s Jeffom Millsom, patril k predstaviteľom druhej vlny Detroit techno. Táto tvrdšia odnož techno hudby s akcentmi na každú dobu priniesla kontrast voči euforickému house music. Kým Mills sa ďalej posúval spoluprácami s rôznymi orchestrami a hudobníkmi, Craig na to šiel inak – štýlovou premenou, keď od techno prešiel k funku či dokonca nu jazzu. Tvorivý rozlet si vynútil pseudonymy, čo mu ešte viac otvorilo cestu k umeleckej slobode. Craig napokon napodobnil Millsov úspech, keď v Paríži vystúpil s Les Siécles Orchestra.

Carl Craig

žáner: techno / nu jazz / funk / soul

kde ho zažijete: EXIT Festival

Francesco Tristano & Carl Craig – The Melody

spot_img
Predchádzajúci článok
Ďalší článok