8.6 C
Slovakia
nedeľa, 26 mája, 2024
spot_img
FestivalyThe Exploited verzus Marky Ramone

The Exploited verzus Marky Ramone

Rozdiely, súvislosti a vzájomné inšpirácie budeme hľadať v novej sérii článkov, v ktorých porovnáme vždy dvoch interpretov oznámených na tohtoročných festivaloch.

Punková ikona, ktorú zdobia tri atribúty: rýchlosť, líder a najznámejšie punkové logo. Rýchlym a agresívnym poňatím sa odlíšili od zvyšku punkovej scény a poslali punk 77 do kolien. Charizmatický spevák Wattie Buchan je jediným pôvodným členom kapely a mnohí si mysleli, že po prekonanom infarkte sa už na pódiá nikdy nevráti. Omyl. A lebka s čírom sa stala neprekonateľným punkovým symbolom a škerí sa po celom svete z tričiek na každom punkovom či rockovom festivale a koncerte. The Exploited sa v hudbe s nikým nemaznali a išli po krku každému ich nepriateľovi: proti armáde (Army Life), proti Mods (Fuck The Mods), proti systému (Fuck The System), proti boháčom (Beat the Bastards), proti vláde (Maggie).

The Exploited

žáner: punk rock/ hardcore punk

kde ich zažijete: Pod Parou

The Exploited – Fuck The USA

Ak vplyv The Exploited mal nesmierny dosah na punkové hnutie, The Ramones posunuli rock and roll do ďalších žánrov. Dnes sú vnímaný ako melodická kapela, no vo svojej dobe bol ich zvuk, ktorý inšpiroval tisícky kapiel k vzniku, považovaný za tvrdý a ich rýchlosť bola na dlhý čas neprekonateľná. Motörhead, Misfits, Slayer, Kid Rock a mnohí ďalší berú The Ramones za svojich patrónov a berú od nich inšpiráciu. Kapela hrala trojakordový punk, ale s dostatkom nápadov bola každá ich pieseň iná. Marky ešte pred príchodom do The Ramones pôsobil v skupinách Dust či Richard Hell & The Voidoids. Už vtedy bol známym bubeníkom, ktorý si mohol vybrať angažmán. Keď však prišla ponuka od The Ramones, od ktorých pred začatím nahrávania albumu Road To Ruin, odišiel bubeník, Marky neváhal a prijal ju. Vďaka svojmu silovému bubnovaniu patrí táto nahrávka k najtvrdším, aké kedy The Ramones nahrali. Legenda už neexistuje, ale Marky stále koncertuje a hráva piesne od The Ramones, aby sa uchovali v povedomí ľudí.

Marky Ramone

žáner: punk rock/ rock and roll

kde ho zažijete: Pod Parou

Marky Ramone & Band – I Believe in Miracles

spot_img
Predchádzajúci článok
Ďalší článok