8.6 C
Slovakia
utorok, 28 mája, 2024
spot_img
FestivalyNinch Inch Nails verzus Body Count & Ice-T

Ninch Inch Nails verzus Body Count & Ice-T

Rozdiely, súvislosti a vzájomné inšpirácie budeme hľadať v novej sérii článkov, v ktorých porovnáme vždy dvoch interpretov oznámených na tohtoročných festivaloch.

Deväťdesiate roky nepatrili len Nirvane a grungu, ale aj NIN. Trent Reznor spojil v Ninch Inch Nails symbiózu tanečnosti a industriálnych prvkov. Z debutu Pretty Hate Machine sa prepracovali až na jednu z  najzásadnejších kapiel tvrdej hudby, ktorá sa nedá zaradiť do jednej škatuľky. Počúvajú ju metalisti aj priaznivci tanečnej tvorby. Trent začínal ako nádejný koncertný pianista, ale namiesto koncertných sál ho začali priťahovať kluby a rock and roll. Znalosť klasickej hudby a zvládnutie techniky mu pomohlo pri skladaní náročných kusov, kde harmónia a rytmus nevznikla náhodami v skúšobni. Rovnako mu pomohlo angažmán v jednom malom štúdiu, kde odpozoroval čo sa len dalo zo štúdiovej práce. Po úspechu prvého albumu sa rozhodol založiť vlastnú spoločnosť Nothing Records, aby už nikdy nemusel dospieť ku kompromisom. Vďaka tomu je NIN od začiatku nekompromisnou kapelou s radikálnym sklonom k experimentovaniu.

Ninch Inch Nails

žáner: industrial metal, electronic rock, alternative metal

kde ich zažijete: Aerodrome Festival

Ninch Inch Nails – Only

Metalisti a raperi po sebe vždy jedným očkom pokukávali. Obe subkultúry boli na pokraji spoločnosti. Viac než vydavateľstvá sa o nich zaujímavé silové zložky. Policajti poľovali na metalistov, v ktorých videli extrémistov, aj na hip-hoperov, ktorým chceli dokázať vandalizmus a distribuovanie omamných látok. Metalová skupina Body Count im to spočítala skladbou Cop Killer. Ohlas bol obrovský a spozorneli aj raperi, ktorým sa páčil nielen obsah, ale aj zvuk a pregnantný rytmus. Jedným z nich bol aj Ice-T. Raper a herec policajtov neznášal, hoci paradoxne sám neskôr účinkoval v úlohe detektíva Tutuola v seriáli Zákon a poriadok. Teraz sa Ice-T a Body Count spojili, aby vrátili hip-hop, kam patrí – do ulíc.

Body Count & Ice-T

žáner: hip-hop metal, crossover metal

kde ich zažijete: Aerodrome Festival

Body Count & Ice-T – Raining In Blood

spot_img