8.6 C
Slovakia
sobota, 20 apríla, 2024
spot_img
FestivalyObjavy Pohody 2019 – čo môže prekvapiť?

Objavy Pohody 2019 – čo môže prekvapiť?

autor: Daniel Hevier ml.

Na Pohodu sa chodí objavovať nová hudba. Náš najväčší hudobný festival prináša každý rok okrem headlinerov aj niekoľko nenápadných skupín, interpretov a projektov. Redakcia MusicPress.sk rozhodne nevynechá týchto päť koncertov. Spoznajte s nami objavy tohtoročnej Pohody.

Ak už máte dosť tých kvázi divokých indie kapiel, ktoré to na vás iba dobre hrajú, vypočujte si Snapped Ankles. Najlepšie naživo! Vtedy má totiž najväčší účinok ich hypnotický post punkový nával. S gitarovými riffmi pracujú obdobne ako jazzmeni s groovmi. Len ich „zašpinia“ syntetizátormi a gitarami. Pred dvomi rokmi vydali album Come Play the Trees, ktorý prebudil spiacu animálnosť britskej gitarovej scény. Ukazujú, že mestská džungľa skrýva zákutia, v ktorých sa korporátni zamestnanci menia na divokých vlkov. Samotní členovia kapely vystupujú v kostýmoch, ktoré akoby vypadli zo sveta poľského excentrika Wladyslawa Komendareka.

Snapped Ankles – Tailpipe

Pohoda sa rozhodla nastúpiť na vlnu stúpajúcej popularity tvrdého techna. Jeho parížsku verziu supluje Fred Terror alias Illnurse. Francúzski producenti sú spájaní väčšinou s French house, ale toto je presný opak jej salónnej vycibrenosti. Tu sú beaty okované industriálnymi cvakačkami, ktoré vás najprv zhypnotizujú a potom váš nahromadený adrenalín vypumpuje producent pôvodne profesiou zdravotný brat. Z takejto nemocnice sa vám ani nechce odísť.

Illnurse – Date With Kate

https://www.youtube.com/watch?v=1mLjhT9eF3k

Na festivale Pohoda má svoje zastúpenie aj world music scéna. Nielen tá ortodoxná, ale aj tá progresívnejšia interpretujúca tradíciu s moderným fusion. Tak ako to robia Kokoko! z Konga. Pochádzajú z Kinshasy – z rodiska konžského jazzu. Z modernej africkej metropoly, v ktorej život preteká na každom kroku – v kluboch aj slumoch. Organizovaný chaos krajiny prenáša pätica muzikantov do entuziazmu s frenetickým rytmickým sprievodom. Chytľavé na počúvanie aj tancovanie.

KOKOKO! – Tongos´a

Punk + balet? Elektronika a Sibír? Zvláštne kombinácie dokáže udržať pohromade ruská kapela Shortparis. Upriamila na seba pozornosť už počas turné po Ukrajine, kde chcela vyjadriť podporu obsadenému Krymu. Politické názory jej členovia neskrývajú, rovnako odpor voči rasizmu, s ktorým majú Rusi dlhodobý problém. Ako reakciu naň nakrúcajú kontroverzné videoklipy – ich dej je absurdný ako divadelné hry E. Ionesca. Na javisku túžbu po slobodnom nadýchnutí vyjadrujú divokými tanečnými pohybmi. Ruská kultúra ožíva v ich podaní svojou najsilnejšou zbraňou – briskným intelektom, ktorému nie je nič sväté.

Shortparis – Страшно

Multikultúrna Bukahara bude určite patriť k najenergickejším kapelám tohtoročnej Pohody. Vlastne mala už minulý rok, ale okolnosti tomu neboli naklonené. O to viac sa môžeme tešiť na ich etnické a polyštýlové koncertné performance. Pôvod muzikantov má najväčší vplyv na ich fusion, ktorý spája klezmer s palestínskou tradičnou hudbou, gypsy jazz so swingom, balkánsky región s arabským. To, čo nie je možné na politickej úrovni, v hudbe áno. Ambasádori rôznorodosti to dokážu na trenčianskej Pohode.

Bukahara – No!

spot_img