8.6 C
Slovakia
streda, 17 júla, 2024
spot_img
FestivalyOslava experimentu a súčasnej „post“ hudby – belgický dunk!festival

Oslava experimentu a súčasnej „post“ hudby – belgický dunk!festival

autor: Radoslav Lakoštík

V pestrej ponuke festivalov sa núkajú aj tie s úzkou profiláciou. Sú to festivaly, ktoré združujú estetiku, ktorá rezonuje na podobných vlnových dĺžkach a stávajú sa sviatkom pre pomerne malú, no o to súdržnejšiu komunitu.

Medzi podobne orientované patrí aj belgický dunk!festival. Jeho tradícia siaha do roku 2005 a spája sa  s vydavateľstvom dunk!records zastrešujúce celú plejádu tzv. post žánrov, predovšetkým post-rock a post-metal. Dôkazom vitality tejto subkulturálnej bunky je aj v poradí jubilejný 20. ročník festivalu dunk!

Od 30.mája do 1.júna sa belgické mestečko Zottegem stane centrom žánrov, ktorým nie je cudzí experiment, hraničné polohy ako ticho, hluk a oslobodzujúca (ne)hudobná pomalosť. Medzi zvučné mená 20. ročníka patria francúzski tvorcovia atmosféry Alcest. V ich tvorbe sa prelínajú žánre ako post-rock, shoegaze postavené na reziduách extrémneho black metalu. V kombinácii s mäkkým francúzskym jazykom sú na scéne jedinečným a neprehliadnuteľným javom.

Poryvy psychedelicky hutných riffov nasiaknutých doom a sludge metalom bude reprezentovať talianske power trio Ufomammut. Medzi najočakávanejšie koncerty sa zaradí projekt Efrim Manuel Menuck, ktorý nesie meno jednej z najzásadnejších osobností formujúcich post-rockový minimalizmus (špecificky montrealskú scénu), do jeho najrôznejších zákutí a mutácií. Ak ansámble najznámejších predstaviteľov tzv. minimalizmu Reicha  a Glassa sprvoti viac pripomínali rockové skupiny, tak domovská skupina Efrima Manuela Menucka Godspeed You! Black Emperor sa na prvý pohľad len málo ponáša na rockovú skupinu. Podobne je to aj s jeho sólovým projektom, na ktorý je zbytočne hádzať prvoplánové označenia post hudby. Môžete sa o tom presvedčiť na aktuálnom albume Pissng Stars (2018).

Efrim Manuel Menuck – Pissing Stars

Okrem spomenutých headlinerov festivalu sa počas troch hracích dní predstaví aj množstvo ďalších skupín- Briti Her Name Is Calla, post-metalom ovplyvnených Bossk alebo experimentálne zoskupenie Wrekmeister Harmonies pomenované podľa rovnomenného filmu režiséra Bélu Tarra. Už len menovite pripomeňme skupiny ako Kokomo, Zhaoze Coastlands, Pillars a ďalší. Devízou festivalu je aj príjemné prírodné prostredie a viacero možností voľného, ale aj plateného miesta na kempovanie. Najväčší sviatok experimentálnej post hudby  dunk!festival bude mať svoj termín na prelome mája a júna a jeho centrom sa stane Zottegem.

Nové objavy, ale aj overené mená: také bývajú na line-up bohaté festivaly. Radi vám prinesieme viac informácií o tomto zaujímavom festivale, ktorý nás v záplave festivalov zaujal.

Dunk!Festival – Special Mixtape 2019

spot_img