8.6 C
Slovakia
nedeľa, 14 apríla, 2024
spot_img
FestivalySuede verzus Jarvis Cocker - Britpop v roku 2019

Suede verzus Jarvis Cocker – Britpop v roku 2019

autor: Matej Feldbauer | foto: tour promo – Suede/Jarvis Cocker

Suede verzus Jarvis Coker

Pulp a Suede na jednom pódiu? Takmer splnený sen fanúšikov chytľavé britpopu. Suede a frontman skupiny Pulp Jarvis Cocker ukážu, že gitarová hudba ešte nezovšednela. Spoločne ich budete môcť najbližšie zažiť v Katoviciach na OFF Festivale, ktorý sa koná od 2. do 4. augusta.

Britská kapela Suede sa považuje za “rodičov” štýlu zvaného aj britpop. Je to subžáner alternatívneho rocku, ktorý bol prvýkrát použitý práve v súvislosti s touto kapelou. Suede sa snažili neostať zaškatuľkovaní týmto pomenovaním, a tak sa celý čas pokúšali experimentálnejšie nahrávky, alternatívnejší zvuk. Britpop preslávili okrem Suede aj kapely ako Oasis či Pulp.

Zatiaľ čo Suede vydali na jeseň 2018 nový album The Blue Hour, Jarvis Cocker a celá banda okolo Pulp sa naposledy stretla v štúdiu v roku 2001 pri nahrávaní dosky We Love Life. Avšak Jarvis Cocker vydal začiatkom roka 2017, zatiaľ, svoj posledný sólo album Room 29.

Suede majú na svojom konte osem štúdiových nahrávok. Prvý s názvom Suede z roku 1993 sa stal najrýchlejšie predávaným albumom v histórii (100 000 kusov za týždeň). Po piatej doske A New Morning z roku 2002 ohlásili koniec. Po ôsmich rokoch sa stretli na charitatívnom koncerte na pomoc organizácii Teenage Cancer Trust, ktorá sa venuje mládežníkom diagnostikovaných rakovinou.

Po koncerte sa dali znova dokopy v skoro pôvodnom obsadení: frontman Brett Anderson, gitarista Richard Oakes, basgitarista Mat Osman, bubeník Simon Gilbert a klávesák Neil Codling. V roku 2013 nahrali svoj šiesty štúdiový album Bloodsports. O rok na to sa predstavili slovenskému publiku na festivale Pohoda. Vrátili sa do štúdiá, aby nahrali Night Thoughts. Album sprevádzal aj docu-cyklus Track by Track. Vo videách členovia kapely sedia na jednom gauči a pesničku po pesničke rozoberajú ich významy a podnety.

Momentálne majú koncertnú šnúru po Spojenom Kráľovstve, po ktorej nasleduje európske turné. Zahrajú sa na viacerých hudobných festivaloch, ako napríklad na barcelonskom Primavera sound, ďalšom španielskom vystúpení na Bilbao BBK Live, Sideways festivale v Helsinkách, či v poľských Katoviciach na OFF Festivale.

Suede – Wastelands

Jarvis Cocker je známy ako frontman formácie Pulp. Táto britská kapela vznikla v roku 1978 a o päť rokov neskôr vydala svoj debutový album It. Posledný siedmy album We Love life nahrali v roku 2001. Po tomto počine sa dal Jarvis Cocker dokopy s Jasonom Buckleym a vzniklo electro duo nazývané Relaxed Muscle. Projekt bol ozvláštnený tým, že vystupovali anonymne pod vymysleným alteregami – Darren Spooner a Wayne Marsden. Zaujímavé bolo aj zoznámenie oboch „hudobníkov“. Darren vraj spoznal Wayna pri verejnoprospešných prácach za lúpež. Wayne vysádzal kvety, keď sa stretol s Darrenom.

Relaxed Muscle – Sexualised

Táto fiktívna historka dopĺňala status pesničiek obsahujúcich témy sex, drogy, domáce násilie a hazard. Rozporuplne prijatý A Heavy Nite With je zatiaľ ich jediným dlhohrajúcim počinom. Po ňom prišli len dve trojpesničkové EPčka. Duo sa spolupodieľalo aj na soundtracku k filmu Harry Potter a ohnivá čaša.

Jarvis sa sústredil aj na sólovú dráhu: po debutovom Jarvis, nasledovala Further Complications a doska Room 29, ktorú nahral s klaviristom Chilly Gonzalesom. Od minulého leta, kedy sa naposledy objavil v talkshow Casual Conversation Paula McCartneyho, nikde nevystúpil. Vynahradí si to toto leto: zahrá na barcelonskom Primavera Sound a na katovickom OFF Festivale.

spot_img