8.6 C
Slovakia
pondelok, 22 apríla, 2024
spot_img
FestivalyShowcase festival Sharpe sa po roku vracia do Novej Cvernovky

Showcase festival Sharpe sa po roku vracia do Novej Cvernovky

autor: Mária Lišková

V piatok 26. apríla začína druhý ročník slovenského showcase festivalu Sharpe. Po minuloročnej premiére v bratislavskej Novej Cvernovke rozširuje svoj hudobný program na dva večery plné hudby. Konferencia prebehne opäť počas druhého dňa festivalu, 27.apríla.

Sharpe sa minulý rok svojim podareným prvým ročníkom výrazne zapísal na mapu európskych showcase festivalov a rovnako aj do sŕdc mnohých lokálnych aj zahraničných hostí. Napriek malej rozlohe dokázal predstaviť slovenskému aj zahraničnému návštevníkovi mnoho kvalitných kapiel z rôznych krajín a zorganizovať konferenciu pre hudobníkov, hudobných profesionálov a všetkých hudobných nadšencov.

Ponuka bude opäť naozaj pestrá a svoj priestor dostanú žánre celého spektra, od techna, indie, postrocku až po metal. Počas dvoch dní sa na šiestich pódiách uskutoční viac ako 40 koncertov interpretov z 12 krajín. Zo slovenskej scény vystúpia známe aj menej známe kapely a projekty. Medzi inými napríklad Catastrofy, Luvver, Shallov, Samuel Hošek, FVLCRVM, Our Stories, Sisa Fehér & Vladko Mikláš či Katarzia a Pjoni s projektom Antigona. Ani tento rok nezabudli v line-upe na slovenskú, stále pestrejšiu elektroniku. Svoje sety odohrajú napríklad Nina Pixel, DETEKM a Urbanfailure.

Luvver – Inureyes

Rakúsku scénu prídu reprezentovať experimentálni Melt Downer, shoegaze dvojica Molly a indiepopoví Tents. Z poľskej scény uvidia návštevníci stále populárnejšiu psych-rockovú kapelu Trupa Trupa a emotívnu elektroniku JAAA!. Ďalej zahrajú napríklad nemeckí Bellchild, Koala Voice zo Slovinska, techno-punkový horúci zjav Scalping z Veľkej Británie či talianska producentka Giungla. Z Českej republiky sa predstavia pražské hviezdy Market, sadboy Dné, disco vedátor Ventolin a psychadelický trip z inej galaxie Bert and Friends.

Bellchild – Hunter

Súčasťou festivalu bude rovnako ako minulý rok aj live prezentácia kompilácie Ostrov Hudby. Jej už tretie vydanie mapuje novú súčasnú slovenskú hudbu. V rámci tejto sekcie dostanú návštevníci Sharpu samostatný malý slovenský showcase, s tým najlepším, čo naša scéna momentálne ponúka. Po jednej skladbe zahrajú napríklad Diego, The Ills, Isama Zing, Space Cats, 52 Hertz Whale, Analogrunner  či Tolstoys. V programe bude opäť niekoľko prekvapení. Sofar Sounds pripraví sériu tajných akustických koncertov a do Cvernovky zavíta aj bratislavská jam session, aktuálne pod názvom Skúšobňa, ktorá inokedy prebieha v bare Bohéma. Návštevníci budú mať možnosť vidieť improvizovaný jam v podaní lokálnych aj zahraničných hudobníkov.

Ostrov hudby – teaser

 

To, že Sharpe nie je bežný festival dokazuje aj svojou konferenčnou sekciou, na ktorú sa aj tento rok podarilo dotiahnuť naozaj zvučné mená hudobného priemyslu. Jej cieľom bude vzdelávanie, rozvoj, prezentácia a rozširovanie povedomia o slovenskej hudbe a zároveň aj workshopy, prezentácie a networking. Vrátime sa okrem iného ešte na chvíľu do holandského Groningenu, na najväčší európsky showcase festival Eurosonic, kde sa tento rok ocitla česká a slovenská hudba v stredobode pozornosti.

Sharpe si pripravil aj jednu inovatívnu novinku. Bude prvým slovenským festivalom, ktorý prebehne celý spôsobom cashless. Návštevníci tak nebudú musieť riešiť hotovosť, na baroch aj pri vstupe sa bude dať platiť kartou.

spot_img