8.6 C
Slovakia
piatok, 1 marca, 2024
spot_img
FestivalyPrečo (ne)ísť na Brutal Assault?!

Prečo (ne)ísť na Brutal Assault?!

autor: Radoslav Lakoštík; autor fotografie: Tomáš Triška

Festival Brutal Assault je na mape metalového sveta už overené meno spájané s najvyššou kvalitou a to nielen výberom hudobnej produkcie. Dôkazom je doslova globálne publikum, ktoré neváha pricestovať z tých najodľahlejších kútov sveta do vojenskej pevnosti Josefov.

Poďme sa spoločne pozrieť na to, čo robí tento festival unikátnym a so zvyškom podobne zameraných podujatí nezameniteľným.

Line-up

Začnime tým najdôležitejším. Hoci metalisti sa vonkoncom nemôžu sťažovať na malý výber festivalov, vo vnútri tejto komunity nájdeme obrovskú pestrosť a dokonca diametrálne odlišné preferencie. Toto si dobre uvedomujú aj organizátori Brutal Assault a preto sa zaobíde bez tých najokukanejších masových ťahákov. Napriek tomu je line-up nabitý tak, že spolu s prvým (ne)oficiálnym warm-up dňom sa program roztiahne na celých 5(!) dní. Preložené do reči žánrov: festival je oslavou extrémneho, okrajového a experimentálneho metalu, v ktorom možno o čosi menej funguje hviezdna hierarchická pyramída. Na druhej strane málokto zapochybuje o legendárnom statuse kapiel tohto ročníka ako sú: Anthrax, Carcass, Agnostic Front, Deicide, Meshuggah, Destruction či Voivod a mnohých iných. Povedané ináč – Brutal Assault svojou dramaturgiou vytláča na okraj žánre ako heavy, power či folk metal, ktorým sa venuje dostatočný priestor na iných fórach. Prekvapením tohto ročníka je preto zaradenie fínskych folkmetalistov Ensiferum.

Ensiferum – In My Sword I Trust

Genius loci

Aj vďaka festivalu Brutal Assault je každým rokom majestátna vojenská pevnosť Josefov krajším útulnejším a priestrannejším areálom. Pevnosť sa nachádza vo východočeskom meste Jaroměř a je pevne späté s rodom Habsburgovcov a postavou cisára Františka II.,  po ktorom nesie pevnosť názov. Hoci pevnosť nikdy nebola preverená ostrým bojom, každoročne odoláva návštevnosti limitovanej na 20 000 priaznivcov metalovej hudby. Vysoké hradby, podzemné chodby, ale aj priľahlé zelené plochy na stanovanie tvoria nenahraditeľný genius loci. Potok pretekajúci cez stanové mestečko je ďalším príjemným bonusom. Ako sme spomenuli, každým rokom je aj vďaka práci dobrovoľníkov areál rozširovaný o nové zóny, ktoré vedia vyslobodiť od hluku, slnka či prachu alebo ináč rozptýliť pozornosť. Návštevník je na prvom mieste.

Brutal Assault – Aftermovie 2018

Gastro

Hoci má festival Brutal Assault prívlastok hudobný, v poradí druhým prívlastkom, by pokojne mohol byť gastro. Skutočne, Brutal Assault je oslavou jedla v jeho všetkých možných aj nemožných reprezentáciách. Od slimačích špecialít, cez tradičný bramborák, po indickú, mexickú, taliansku či Hare Krišna kuchyňu. Ako to už dnes býva zvykom, veľká pozornosť je venovaná vegetariánskym a vegánskym špecialitám, ktoré majú vlastnú zónu a plnohodnotné zastúpenie. Napokon pre komfortné fungovanie počas 4 festivalových dní je práve šetrná strava dobrým odporučením ako eliminovať zažívacie problémy.  Ak na Brutal Assaulte množstvo vecí pôsobí a funguje nadštandardne, tak tento dojem kazí  nedostatok voľne dostupnej pitnej vody v areáli. A práve táto výčitka takpovediac bije do očí.

spot_img