8.6 C
Slovakia
piatok, 24 mája, 2024
spot_img
FestivalyPoetická scéna v Ostrave ponúkne tie najlepšie literárne a slampoetry vystúpenia -...

Poetická scéna v Ostrave ponúkne tie najlepšie literárne a slampoetry vystúpenia – aj s hudobnou zložkou

2014-07-17-COLOURS-OF-OSTRAVA-0-ColoursOkrem hudby, divadiel, workshopov či filmov dostane tento rok na festivale Colours of Ostrava, ktorý prebehne od 17. do 20. júla v industriálnych Dolných Vítkoviciach, taktiež veľký priestor poézia v najrôznejších podobách. Básne a básnici obsadia novú Poetickú scénu v priestoroch Veľkého sveta techniky, ale aj celý festivalový areál formou guerilla poetringu.

Program na scéne bude trvať od piatku do nedele počas celého dňa a bude rozdelený na tematické poetické a hudobno-poetické bloky. Predstavia sa poprední básnici a básničkárky z Ostravy, Brna aj Prahy, vrátane americkej speváčky a šampiónky slam poetry nigérijského pôvodu Iyeoky, ktorá tak naviaže na svoj samostatný festivalový koncert. Priestor pre svoju tvorbu na tejto scéne dostanú aj návštevníci Colours of Ostrava, ktorí sa budú môcť zapojiť do projekty guerilla poetringu. Jeho hlavným zmyslom je schovávanie básni, nafotenie miesta a zverejňovanie fotografií na facebooku.

Slam Poetry – live Colours of Ostrava 2008


 

V rámci otváracieho bloku – Ostravské vlny – vystúpi napríklad Petr Hruška alebo Ivan Motýľ, v bloku Ženská vlna sa predstavia Renata Putzlacher, Lydie Romanska a ďalšie výrazne básničkárky, ktoré improvizačne bude doprevádzať saxofonista Michal Žáček. Do Ostravy zavítajú aj brnianski a pražskí básnici, napríklad Jaromír Typlt, Básník Ticho alebo Jaroslav Erik Frič. Účasť prisľúbili taktiež Daniel Hradecký, ktorý bol v tomto roku nominovaný na Magnesia Litera.

Renata Putzlacher – Na Hranici s Polskem


 

Prelínanie hudby a poézie ponúkne performance Jan Kunze a Hičhaikum projekt, hudobno-poetické vystúpenie špeciálne pre Poetickú scénu pripravuje taktiež Jan Žamboch (Držiteľ dvoch Cien Anděl). Slam vlnou sa predstaví Bio Masha, Bohdan Bláhovec, z Nemecka príde Jaromír Konečný. V rámci bloku Improvizace prepojí básnickú tvorbu s hudobníkmi napríklad Pavel Zajíc, Blanka Fišerová, hudobne improvizovať bude Terezie Kovalová (Calm Season), Marek Zeman (Marow) a ďalší. Poetická scéna prinesie taktiež hudobno-poeticko-vokálne-dramatickú verziu Shakespearovho Hamleta v réžii Jany Janěkovej.

Blanka Fišerová & Jan Hanousek – Odehrávam se live 2013


 

Na záver programu Poetickej scény bude mikrofón k dispozícii všetkým návštevníkom, ktorí chcú prezentovať vlastnú tvorbu alebo prečítať útržok z obľúbeného literárneho diela, alebo prečítať báseň nájdenú v rámci guerilla poetringu, to všetko v bloku pomenovanom Čtete v barvách. Guerilla poetring – (bá)snenie vo verejnom priestore bude prebiehať v areáli Colours of Ostrava po celú dobu.

(TS – Colours of Ostrava – redakčne skrátené)
spot_img