8.6 C
Slovakia
sobota, 22 júna, 2024
spot_img
FestivalyPredstavujeme headlinerov 9. ročníka Off Katowice

Predstavujeme headlinerov 9. ročníka Off Katowice

off-festival-katowice-1700399372-340x280Poľské podujatie  európskych rozmerov OFF,  predstavuje unikátny koncept festivalovej podoby. Filozofiou OFF Festivalu je snaha prinášať náročnejšie hudobné projekty, ktoré sa vymykajú hlavnému prúdu. Zároveň podporovať poľskú hudobnú kultúru a vytvoriť platformu na jej prezentáciu. OFF sa nepodriaďuje trendom v alternatívnej hudbe ani diktátu hudobného trhu.

Naša redakcia vám ponúka prehľad headlinerov 9. ročníka. Aj, keď festival nestojí, iba na veľkých menách alternatívnej hudby, pre lepšie zosumarizovanie ponúkame ich krátke charakteristiky.

Off Festival – Off Festival teaser 2014


 

Inštrumentálna kapela 65DaysofStatic mieša post rockové návaly s komplexnou štruktúrou mathrocku a syntetizátorovými emočnými melódiami. Počas svojej trinásťročnej kariéry sa im podarilo vypracovať na jednu z najinovatívnejších súčasných formácií. Spôsob, akým pracujú s čistou zvuku je neuveriteľný.

65DaysofStatic – Prisms


 

Večne dospievajúci rocker Andrew W.K ponúka tie najdivokejšie koncertné večierky, aké si len dokážete predstaviť. Pre blaho svojich fanúšikov sa neváha válať po pódiu ani si rozdrásať svoje hlasivky v rýchlych speed metalových frázach. Mnohí publicisti si myslia, že Andrew je prehmrhaným talentom, ktorý sa nesie na vlnách banality. No faktom zostáva, že svoje umelecké aktivity z veľkej časti presmeroval na koncertnú činnosť.

Andrew W.K. – Party Hard


 

Skromnosť idúca zo skladieb škótskej formácie Belle & Sebastian upokojuje aj unáša do snových hladín. Ich debutový album Tigermilk, ktorý vznikol ešte ako súčasť študentského projektu, bol kultovou elitárnou záležitosťou a dnes je zberateľskou raritou. No až albumom The Boy With the Arab Strap sa presadili v európskom a zaoceánskom merítku. Vystúpenia kapely bývajú sporadické a pomerne vzácne. Belle & Sebastian dokazuje, že toľko potrebné „all you need is love“ v krehkých a zmysluplných aranžmánoch nikdy neomrzí. Napriek použitiu sláčikových aranžmánov sa kapela zubami nechtami bráni pompéznej patetickosti.

Belle & Sebastian – I Want The World To Stop


 

Psychadelická tvorba má v krajine vychádzajúceho slnka dlhoročnú tradíciu. Možno si ešte spomeniete na kultovú záležitosť Flower Travelling Band, alebo Maru Sankaku Shikaku. Remeselná poctivosť japonských hudobníkov a prístup k tým najprofesionálnejším zvukovým aparátom robia z tejto záležitosti hotové majstrovské diela. Bo Ningen patria k novej generácii japonskej acid rock tvorby, v ktorej sa prelínajú tajomné harmonické postupy s divokými vokálmi.

Bo Ningen – Henkan


 

Chelsea Wolfe je temnou éterickou bytosťou, ktorá svojim hlasom rozochveje všetky skryté zákutia duše. Táto novodobá Nico čerpá z tradície post punkových femme fatale, ale inak sa v jej tvorbe objavujú aj bluesové, metalové či gotické prvky.

Chelsea Wolfe – Fear Love


 

Hovoriť si alternatívne zloženie a pritom nechať hrať svoje skladby na otváracom ceremoniále Olympijských hier je schizofreidné, ale takto funguje v súčasnosti hudobný svet. Stiera rozdiely medzi komerčným a kvalitným. Tvorba Fuck Buttons je stále tak provokatívna, ako aj populárna. Ich kompozičný trip vyplývajúci z psychadelického zvuku pestrej palety notebookov, skôr vzbudzuje negatívne emócie, ale katarzné účinky sa dajú dosiahnuť aj prostredníctvom sónických náletov.

FUCK BUTTONS – Brainfreeze


 

Jedna z najdôležitejších indie rockových skupín všetkých čias Neutral Milk Hotel predstaví nahrávky z albumu In The Aeroplane Over The Sea, ktorý formoval vznikajúci indie rock. Ich reunion patrí k najdôležitejším udalostiam nezávislej hudby posledných rokov. V ich skladbách sa premieta lo-fi v tej najčistejšej podobe a nervózne melodické linky sú podoprené kvalitnými poetickými textami.

Neutral Milk Hotel – Oh Comely


 

Veľkým prekvapením bolo oznámenie legendárnej The Jesus and Mary Chain,  jednej z najvýznamnejších gitarových skupín všetkých čias. Spolu s Dinosaur Jr. a Cocteau Twins mali najväčší vplyv na nový hudobný štýl tzv. shoegazing. Z tejto veľkej trojky mali najmelodickejší prejav, aj pre svoj obdiv k The Cure. Skupina dokázala zjemniť post punk do melodickej podoby. Ich tvorba mala fatálny dopad na britpopovú vlnu a medzi ich priaznivcov patrili kapely, ako Blur, The Verve či Primal Scream

The Jesus and Mary Chain – Apriel Skies


 

Off Festival Katowice sa uskutoční medzi 01.03. augustom v areáli Dolina Trzech Stawow. Vstupenky v rôznych kombináciách sa dajú kúpiť na oficiálnej stránke podujatia. O festivale budeme pravidelne informovať.

| autor: MusicPress

spot_img