8.6 C
Slovakia
streda, 29 mája, 2024
spot_img
FestivalySlovenská tvorba je v pohode a hlavne nech je na Pohode

Slovenská tvorba je v pohode a hlavne nech je na Pohode

pohoda-festival-logoFestival Bažant Pohoda ponúka mnoho vzrušujúcich hudobných zahraničných hviezd, ale jeho súčasťou budú aj koncerty domácich interpretov. Redakcia MusicPress pre vás pripravila výber tých najzaujímavejších.

Na Pohode vystúpia aj dve slovenské interpretky, ktoré sa v poslednej dobe nevyhli častému porovnávaniu. Hoci sú typologicky odlišné, ich „folková“ tvorba má predsa len spoločný základ. Aj, keď Katarzia sa viac hľadá v slovenskej ľudovej melodike, zároveň je podchytená urbanizačným prostredím svojich lyrických myšlienok. Sima Martausová je intímna, až plachá,  no koncertný zážitok rozhodne stojí za to.

Sima Martausová – Kam tento svet speje?

http://www.youtube.com/watch?v=jMhhCjRIud0


 

Marián Varga je nesmrteľnou legendou slovenskej hudby a ani v pokročilom veku mu nechýba vášeň pre organ. Ten používa svojským spôsobom,  už viac ako 50 rokov. Na festivale sa predvedia aj s dychovým a husľovým Nonetom – v ktorom sa zišli Moyzesovo kvarteto a Slovenské dychové kvinteto.  Dlhšie vystúpenia sú už u Mariána skôr vzácnosťou, preto by návštevníci Pohody, nemali zmeškať túto jedinečnú príležitosť vidieť maestra orgánovej hry a večného collegistu naživo.

Marián Varga – Hommage a J. S. Bach


A pre tých, ktorým sa zdajú Vargove kompozície príliš zložité, tak si môžu prísť na svoje s trojakordovým poctivým punk rock and rollom. Whisky opäť predvedie nespútanú punkovú filozofiu s bratislavským akcentom „však dneska né, aj zajtra je deň“. Po rokoch vyšiel Slobodnej Európe opäť nový album, s ktorým teraz kapela koncertuje po celom Slovensku a časť z neho predstaví aj na Pohode.

Slobodná Európa – Bez práce nie sú koláče


Minulý rok sa zo slovenskej scény hádam najčastejšie skloňoval názov skupiny The Autumnist. Táto zádumčivá formácia, ktorá prepletá živú a samplovanú hudbu je najsilnejšia práve na živých vystúpeniach. Ak majú k dispozícii špičkovú zvuk, tak ich dlhé plochy v jazzových variáciách ožívajú ambientným nasadením.

The Autumnist – A Distant Spack


A na záver pripájame ešte jedno meno, pri ktorom neviete či tancovať, alebo iba počúvať. Jimmy Pé je elévom našej inteligentnej elektronickej scény. Zmeny tempa využíva nesmierne rafinovaným spôsobom. Pri jeho tvorbe sa melanchólia doslova plazí po poslucháčoch a dotiera na tie najzmyselnejšie pudy.

 Jimmy Pé –  Don Barzini


 

Na festivale Bažant Pohoda vystúpi zo slovenských interpretov a skupín aj Jana Kirschner; Billy Barman; Para & Kokavakere Lavatura; Vidiek; Vec & Valihora; Walter Schintzelsson; Korbel Dallas; Toky; Vrbovskí Víťazi; Zlokot; Kosa z Nosa; B – Complex; Modré Hory; Ink Midget & Pjoni; Ventil RG; Herzog Herzog; Talkshow; Bijouterrier; Moja Reč; Kamoško & Kokoshko; Millhouse; The Global Optimistic; FWLCRWM; Kasioboy; Bad Mojo & Michal Priest; Tante Elze; Divé Maky; Binery; Sunrise Hangar; Fúzy Múzy; Chalani z Chatrže a ďalší.

| autor: Daniel
spot_img