8.6 C
Slovakia
nedeľa, 10 decembra, 2023
spot_img
FestivalyThe Kills verzus Chvrches

The Kills verzus Chvrches

Rozdiely, súvislosti a vzájomné inšpirácie budeme hľadať v novej sérii článkov, v ktorých porovnáme vždy dvoch interpretov oznámených na tohtoročných festivaloch.

Rock and roll skrížený so synthpopom? The Kills zdobí vyšpekrovaný zvuk, ktorý spája sedemdesiate a osemdesiate roky do jedného celku. Alison Mosshart a Jamie Hince sú autorskou dvojicou, pri ktorých neviete, či javisková chémia nezasahuje aj do ich súkromia. Americká speváčka a britský gitarista tvoria svižné skladby angloamerického hybridu. Pesničková elektronika chytí za srdce melanchóliou aj energiou.

The Kills

žáner: indie rock / lo-fi / garage rock

kde ich zažijete: Aerodrome Festival

The Kills – Doing It To Death

Z Veľkej Británie pochádza aj skupina Chvrches, konkrétne zo Škótka, ktorá si na mape indie music vydobyla svojské postavenie. Pomohlo im k tomu aj koncertné turné s ich veľkými idolmi Depeche Mode. Temné syntetizátorové plochy sú zjemňované speváčkou Lauren Mayberryovou. Tá má podobne ako Alison z The Kills univerzálny prejav. Keď dostane temnú melódiu, tak sa ju snaží odľahčiť a veselé tóny zase ukolíše iróniou a sarkazmom. Obe spomínané kapely si uvedomujú, že dnes na koncertoch treba zaujať nielen hitmi, ale aj vypracovanou dramaturgiou a pódiovou šou. Skupine Chvrches sa to darí znamenite.

Chvrches

žáner: indie pop / synthpop

kde ich zažijete: Aerodrome Festival

Chvrches – Miracle