8.6 C
Slovakia
nedeľa, 14 apríla, 2024
spot_img
FestivalyUH Fest 2018 - prepojenie maďarskej a svetovej alternatívy

UH Fest 2018 – prepojenie maďarskej a svetovej alternatívy

Zaujímavé hudobné javy sa budú odohrávať u našich južných susedov – v Budapešti sa uskutoční ďalší ročník UH Fest! Prídu významní umelci s ich hudobným presahom v nových umeleckých formách.

V roku 2001 sa uskutočnil prvý ročník UH Fest. Od tej doby Budapešť hostila viac ako stovku inšpiratívnych hudobníkov a performerov z celého sveta, ktorých doplnili šikovní domáci interpreti. Výber účinkujúcich má odrážať tvorbu a reflexiu súčasných problémov a potrieb.

Koná sa na niekoľkých miestach a má za cieľ predstaviť nočnú Budapešť v celej jej kráse a poodhaliť ešte skrytý potenciál. Holandsko má svoje Le Guess Who? a Rewire, pre hlavné mesto Maďarska je pýchou UH Fest. Nezameriava sa primárne na jeden žáner, ale požiadavku kladie na progresívnu zvukovú líniu.

Nevyhranenosť žánrov sa tento rok napríklad premietne do toho, že vedľa seba sa ocitne fínska alternatívna metalová skupina Circle a francúzska skladateľka experimentálnej elektroniky Bérangére Maximin.

Berangere Maximin – Knitting in the Air

Jedným z hlavných hostí bude skladateľ Drew McDowall. Ikona undergroundu a jeden zo zakladajúcich členov skupiny Coil príde predstaviť nový album The Third Helix – post industriálny drone music. Ďalšou akvizíciou festivalu bude dream-popovo gotická pesničkárka Carla Dal Forno, fínske duo Die Angel, ktoré minulý rok vystúpilo aj v bratislavskej A4, experimentálna techno producentka Karen Gwyer, underground pop star Mhysa, Berlínčan Perer Elsewhere a ďalší.

Drew McDowall – Rhizome

Strednú Európu a jej súvzťažnosť s novými trendmi v oblasti experimentálnej hudby bude prezentovať poľská producentka Ewa Justka, maďarská noise-post rock skupina Pozvakowski s ich audiovizuálnym projektom Microdrone a spojenie legendárneho Johna Duncana s maďarským experimentálnym zborom Soharóza s hosťujúcim organistom Jamesom Hamiltonom.

John Duncan – Dark

Organizátori z Ultrasound Foundation si vyberajú náročné projekty, ktoré svojou novosťou vo zvukovej zložke prenášajú publikum do nových fascinujúcich svetov. Vo svojom vyjadrení vravia: „Každý divák z nášho publika bude pravdepodobne počuť hudbu, ktorú „nemal v úmysle“, alebo preskúma niečo pre neho nové. Našou stratégiou je priblížiť umelcov z rôznych žánrov, ale aj s rôznymi prístupmi a náladami, kedy racionálnosť je v súlade s abstrakciou. Sme presvedčení, že takáto medzikultúrna komunikácia je úrodnou pôdou pre tvorivé myšlienky a zdroj nového druhu radosti.“

UH Fest sa uskutoční od 30. septembra do 7. októbra v Budapešti.

spot_img