8.6 C
Slovakia
štvrtok, 23 mája, 2024
spot_img
FestivalyValihora chce inšpirovať mladých, dvesto z nich pôjde na One Day Jazz

Valihora chce inšpirovať mladých, dvesto z nich pôjde na One Day Jazz

blue_note_01

Po vynikajúcom koncerte amerického gitaristu Pata Methenyho, pokračuje One Day Jazz Festival ďalšími dvoma podujatiami.

To, že jazzová hudba nie je iba pre staršie ročníky, sa už dlhšiu dobu snaží presvedčiť Peter Lipa. Účasť Gogo Penguin či Esperanza Spalding mala svoj účinok a jazz sa otvoril širšiemu a mladšiemu publiku. A o to isté sa pokúša aj Martin Valihora, ktorý v tohtoročnej edícii One Day Jazz Festivalu pripravil atraktívny program idúci naprieč generáciami. Navyše sa rozhodol venovať dvesto vstupeniek stredoškolákom, aby ich navnadil na jazzovú hudbu.

Už zajtra sa bratislavským hradným nádvorím rozozvučí jazzový symfonický zvuk. Svetoznámy jazzový vokalista Kurt Elling sa predstaví v sprievode Slovenskej filharmónie a hostí Ivy Bittovej a Petra Lipu. Vo štvrtok čaká na návštevníkov, na tomto istom mieste, kvarteto koncertov. Večer nabitý hudbou otvorí CZ – SK bigband Matúša Jakabčica, ďalším v poradí bude trio, v ktorom sa predstaví arménsky klavirista Vardan Ovsepian, taliansky kontrabasista Daniele Camarda a bubeník a organizátor festivalu Martin Valihora. Po bratislavskom vystúpení si spoločné chvíle na pódiu predĺžia na krátkom turné po mestách Žilina, Banská Štiavnica a Košice, pod hlavičkou One Day Jazz Festival.

Toto fusion neskôr vystrieda alternatívnejšie ladený jazz v podaní Kurta Rosenwinkela Caipima. Hispánsky vplyvy, bossa nova rytmy sprevádzajú gitarové sóla i spievané piesne a publikum sa pravdepodobne bude po koncerte hádať, či je Kurt viac pesničkárom a či jazzmanom.

Kurt Rosenwinkel – Casio Vanguard

Headlinerom štvrtkového koncertu bude newyorský muzikant – bubeník Eric Harland. Tento pokračovateľ tradície Buddy Richiho, Gene Krupa, Butcha Milesa a ďalších veľkých perkusionistov post swingovej éry, prináša moderný groove s odkazom na fusion Mahavishnu Orchestra či Joe Zawinula.

Eric Harland – PRISM Concert Highlights

spot_img