8.6 C
Slovakia
utorok, 25 júna, 2024
spot_img
FestivalyZaostrené na chorvátsku scénu

Zaostrené na chorvátsku scénu

INMusic Festival ponúka svetových headlinerov, no my teraz zaostríme na domáce – chorvátske kapely – ktoré tvoria asi polovicu programu. Prinášame vám tipy na chorvátske skupiny, ktoré by ste si rozhodne nemali nechať ujsť, či už festival navštívite, alebo nie.

Šumski je kapela, ktorú mnohí považujú za jednu z najlepších alternatív voči rádiovému popu. Ich zvuk je len ťažko definovateľný a pozostáva z rôznych elementov. Možno tam počuť africké nápevy, krautrock, novú vlnu, avantgardný pop aj progresívny rock. Kvinteto predvedie skladby zo svojich štyroch albumov, piaty teraz dokončujú, a pri ich počúvaní sa budete cítiť ako na mini festivale. Tak rôznorodo to znie.

Ak chcete niečo tvrdšie, so skresleným zvukom typickým napr. pre Sonic Youth, alebo sa vám páči grungové napätie ako od Alice In Chains, tak siahnite po Them Moose Rush. Gitarové riffy sú vedené takmer jazzovou basou a trio prináša space groove do priamočiarych kompozícií. V marci tohto roku vydali album Don´t Pick Your Noise a zatiaľ napĺňajú smelé predpovede, že by sa mali stať hlavným vývozným artiklom domácej gitarovej scény.

Them Moose Rush – Dumadu Honey

Uhrančivá melanchólia s bluesovým akcentom a s aranžmánmi, za ktoré by sa nehanbil ani Tom Waits. Štvorčlenná kapela Tyger Lamb komponuje skladby s charakteristickým pomalým tempom a špinavým soundom. Ozdobou skupiny je speváčka Martina Burulic, ktorej vokál nabral inšpiráciu v soule a Amy Winehouse. Na festival prichádzajú s čerstvým debutovým albumom Born into This, ktorý vyšiel v máji.

Tyger Lamb – The Others

Trochu temnejšiu hudbu hrá skupina Nellcote – v akustickej aj v elektrifikovanej podobe. Smútok a chlad, na ktorý sa lepí naliehavosť a zrážka snového sveta s realitou. Krásne precítené skladby sú intímnym pohladením a spoločné vokály odrážajú cestu štvorice hudobníkov, ktorí sa pomaly dostávajú do povedomia aj za hranicami Chorvátska.

Na záver ešte jeden festivalový tip na melancholický typ s indie popovými aranžmánmi. Zgustnú si na ňom hlavne priaznivci Finka, keďže melódie projektu Ischariotzcky sú chytľavé a rozvetvené do krásnych harmónií. Za vznikom tohto projektu stojí pesničkár Joško Klarić, ktorý dal dokopy ďalších muzikantov, a pred rokom s nimi koncertne aj štúdiovo debutoval.

Ischariotzcky & Anja Rikalo – Perfect Sky

spot_img