8.6 C
Slovakia
nedeľa, 26 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyHráčka na fagot Sophie Dervaux a dirigent Jiří Habarta v Slovenskej filharmónii
spot_img

Hráčka na fagot Sophie Dervaux a dirigent Jiří Habarta v Slovenskej filharmónii

Sophie Dervaux & dirigent Jiří Habarta
Dirigent Jiří Habarta a Sophie Dervaux

Slovenská filharmónia dáva priestor aj mladej generácii. Počas 75. sezóny sa predstavilo už niekoľko talentovaných umelcov, najbližší štvrtok (25. 4) zahrá hráčka na fagot Sophie Dervaux pod taktovkou Jiřího Habarta v sprievode Slovenskej filharmónie.

Sophie Dervaux je prvou fagotistkou Viedenskej filharmónie a Viedenskej štátnej opery, kam sa presťahovala z Francúzska. Už doma zažila množstvo úspechov nielen ako interpretka, ale aj ako dirigentka. Okrem toho sa venuje uvádzaniu diel od súčasných skladateľov tvoriacich pre fagot. V repertoári sa pozerá aj na hudbu minulých epoch, ako tomu bude aj v bratislavskej Redute.

Ako sólistka sa predstaví v Koncerte pre fagot a orchester F dur od Johanna Nepomuka Hummela. Slávny dobový skladateľ a klavirista síce prevažne tvoril pre klavírnu literatúru, napriek tomu bol orchester jedným z inšpiračných zdrojov.

Veľký dôraz kládol najmä na prepojenie virtuóznych častí s celkovým farbistým vyznením inštrumentácie. Dobové publikum ocenilo moderný mestský charakter diel skladateľa, ktorý bol jednou nohou v klasicizme a druhou už v romantizme. Otváracie dielo večera bude Hummelova Predohra B dur, op. 101.

Na tomto koncerte bude možné počuť aj 2. symfóniu e mol, op. 27 od Sergeja Rachmaninova. Patrí k skladateľovým najrozpoznávajúcejším dielam. Tajomstvo tkvie v nápaditej melódii utkanej v sieti orchestra pod vplyvom lyrickosti aj širokého dynamického rozptylu.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img