8.6 C
Slovakia
nedeľa, 3 marca, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyA to je všetko? vo forme suity na festivale Konvergencie

A to je všetko? vo forme suity na festivale Konvergencie

kon15-01_Longital2015_pozadie

Úvodný koncert festivalu komornej hudby Konvergencie ponúkne koncertnú premiéru projektu Longital Suita. V Mestskom divadle P.O. Hviezdoslava sa desiateho septembra predstaví Shina – Daniel Salontay – Marián Slávka so sláčikovým kvartetom v zložení Štefan Filas, Milan Adamec, Jozef Lupták a Slavo Solovic.

Práve Solovic stojí za aranžmánmi, ktoré spájajú hudobný minimalizmus, rockové napätie a formu suity. Shina na margo tejto spolupráci vraví: “ So Slavom Solovicom sme spolupracovali už v roku 2013 na orchestrálnej úprave piesne Zlatá, zahrali sme ju na odovzdávaní Cien Nadácie Tatra banky. Odvtedy sme to mali tak nejako v pláne urobiť aj ostatné veci. Prišli však do toho rôzne udalosti, nám pribudol bubeník, takže sme to posúvali, až prišla ponuka od Jožka Luptáka urobiť celý koncert pre Konvergencie. Zhodli sme sa všetci, že nechceme robiť celý orchester, ale malú dynamickú zostavu„.

Longital Suita – teaser

O tom ako bude celá koncertná interpretácia vyzerať, Shina hovorí: “ Pribudli farby sláčikových nástrojov, niektoré harmónie sa milo posunuli do nečakaných polôh, v určitých piesňach sme sa ešte viac zradikalizovali, čo sa týka dynamického rozsahu, a ako to celé bude pôsobiť vcelku, sa vlastne dozvieme až na samotnom koncerte„. Určite veľa ľudí zaujíma, či kedysi jedna z najscestovanejších slovenských kapiel, má ambíciu s týmto projektom ísť aj za hranice. Shina to nevylučuje: “ Nebol za tým žiadny konkrétny zámer tohto druhu, je to finančne a personálne pomerne náročný projekt, takže jeho vyvezenie do zahraničia by nebolo jednoduché, ale zase má isté kvality, ktoré by tomu mohli napomôcť. Tento rok nám prekvapivo, napriek tomu, že už robíme nové veci, priniesol dvojnásobný návrat k repertoáru, s ktorým sa už chceme rozlúčiť, ale kto vie, nejako sa nás tie pesničky držia. Asi sa niektorých vecí nedá len tak zbaviť, že si povieme„. Ako to teda celé dopadne a či je to naozaj všetko?,  čo chce Longital dodať k starým pesničkám sa dočkáme už desiateho septembra. Táto prvá indícia veľa napovie. Lístky v predpredaji na tomto mieste.

Longital – invatation to concert MDPOH Bratislava 2015

spot_img
spot_img
spot_img