8.6 C
Slovakia
utorok, 25 júna, 2024
spot_img
ÚvodReportyŠpekulatívna hudba v Katoviciach
spot_img

Špekulatívna hudba v Katoviciach

2-40

Horúca vlna zaplavila katovický areál, ale napokon ľudské mysle ovládli emócie, ktoré vie pripraviť iba hudba. Tá najčistejšia, ale aj špekulatívna.

Experimenty posúvajú hudbu k inej podstate. Možno k prapodstate, kedy ľudia skúšali, čo im nové zvuky prinesú. Výčitka niektorých novinárov, že program OFF Festivalu je moc alternatívny, a okrem hudby vlastne nemá čo ponúknuť, je neopodstatnená. Festival sa ani netvári ako púťová cirkusová atrakcia. Chodí sa na naň predovšetkým spoznávať novú produkciu, meditovať pri nej a rozširovať si obzory. Napokon však podujatie ponúklo aj niekoľko interpretov, ktorí sa nebrali zas tak vážne. Jedným z nich bol soulový spevák King Kghan so svojím funk bigbandom. Tento napoly transvestita a napoly šaman predviedol extatický kabaret. Ďalší z účinkujúcich, Američan vystupujúci pod prezývkou I Love Makonnen bol najkomerčnejším umelcom vystupujúcim na OFFe. Jeho tvorbu miluje hollywoodska smotánka, na čele s Miley Cyrus a Drakom, s ktorým nahral skladbu, ktorú ponúkol ako vrchol koncertu. Vesmírny koráb Sun Ra Arkestra pristáva už po niekoľko desaťročí po celom svete. Po smrti svojho lídra prevzal taktovku nad ním vyše deväťdesiatročný Marschall Allen. Na hlavnom pódiu sa vedľa seba ocitli sinatrovské melódie a free jazzové štruktúry. Pre niekoho avantgardná zbytočnosť, pre iných zase vynikajúca intelektuálna zábava.

Mnohí sa tešili na pesničkára Sun Kill a jeho krehké piesne odkrývajúce vzťahy vo vlastnej rodine. Zahral časť z albumu Benji, ktorého ústrednou témou je smrť, žiadne tajomstvo síce nevyplávalo na povrch, ale v duši zostal vytesaný akýsi nepokoj a závan chladu. S nomádskym spôsobom života prikočovali na festival legendárna kapela Huun Huur. Jej členovia spievajú prastarou technikou hrdelného spevu s rozlievajúcimi sa alikvótmi. Vokály, sláčiková sekcia, strunové a bicie nástroje vyrobili nádhernú ilúziu nehostinnej mongolskej krajiny. Prírodný šum, ktorý je okolo nás, ale ktorí už prestávame vnímať. Našťastie nám autentickosť podobných súborom pripomína rozmanitú krásu nášho sveta. Najtvrdšou kapelou druhého festivalového dňa boli Američania – The Dillinger Escape Plan. Spravili poriadny rámus, rachot a výbornú šou. Veľmi rýchle presuny sa diali nielen na javisku, ale aj medzi jednotlivými motívmi v piesňach. Išlo o epochálne predstavenie, ktoré dáva úplne iný rozmer progresívnej hudbe. Tá nemusí byť iba plná nezrozumiteľných gitarových sól, ale aj pestrých rytmických výmen a vizuálnej dráždivosti.

The Dillinger Escape Plan – live OFF Festival 2015

O Arturovi Rojekovi, umeleckom šéfovi OFF Festivalu, je známe, že zbožňuje post punk a shoegazing. Dáva mu veľký priestor a tie najvýznamnejšie sa snaží akútne dostať k sebe do Katovíc. A koná veľmi rýchlo. Minulý rok nezaváhal a pozval čerstvo znovuzaložených Slowdive, tento krát sa mu podarilo angažovať kultových The Ride. Je to ako srdcervúci námet na hudobný film. Priateľstvo išlo do úzadia na úkor biznisu, no láska k hudbe nakoniec zvíťazila a dokázali si včas odpustiť. Sú späť a plní sviežosti a energie. Rozhodne pôsobili na pódiu aktívnejšie než minuloročný Jesus and Marry Chain. A pradivo gitarových pavučín zviazaných spätnými väzbami pôsobilo na publikum magicky. Najnovší projekt tria Xiu Xiu dal hudobný výklad na život v mystifikačnom mestečku Twin Peaks. Dramatizácii výsekov zo života tajomných obyvateľov nechýbal moment napätia, Angela a Shayna sa pritom viac sústredili na rytmickú časť a gitarista Stewart prinášal harmonické nápady. Tajomstvo Twin Peaks sa nepodarilo ani im rozlúštiť – v objektívnej pravde je neuchopiteľné. Xiu Xiu aspoň priniesli jeden uhol pohľadu.

Xiu Xiu – Falling

Potešilo aj vzácne stretnutie etiópskeho priekopníka afrického jazzu Hailu Mergia s austrálskym kontrabasistom Mikom Majkowským a perkusionistom Pawetom Szpurom. Hailu predstavil skladby, v ktorých pozmenil staré etiópske melódie do jazzových aranžmánov skrz syntetizátory. A Poliaci sa aj pri tomto koncerte ukázali ako veľmi vnímaví poslucháči. Na tých si Artur a jeho kolegovia rozhodne nemôžu sťažovať. Veď publikum katovického OFF Festivalu je jeho ozdobou.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img