8.6 C
Slovakia
streda, 17 júla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyAké hudobné objavy nám priniesol rok 2016? Dozvieme sa na Rádio Hlavách
spot_img

Aké hudobné objavy nám priniesol rok 2016? Dozvieme sa na Rádio Hlavách

RHA 2016

Už 12. marca sa  Stará tržnica v Bratislave bude niesť v slávnostnom duchu pri oceňovaní slovenských hudobníkov. Medzi nominovanými na Radio_Head Awards sa aj tento rok objavilo viacero nových tvárí, ktorí obohatili slovenskú hudobnú scénu. Odniesť si svoje uznanie a ocenenie v ankete Objav roka si môže jedna z piatich kapiel.

Prvým nominovaným nie je síce kapela, ale indie folkový spevák Christian Forgáč, ktorý vystupuje pod svojím pseudonymom ako Chris Ellys. Chris je sólový interprét, ktorý sa doprevádza akustickou gitarou. Texty, ktoré nám odzrkadľujú jeho myšlienky, názory a pocity píše výlučne v anglickom jazyku. Sólista z Prešova vydal svoj prvý album Lonely Tree, ktorý je rámcovaný prevažne indie folkom. Tento žáner sa na Slovensku vyskytuje veľmi zriedkavo a možno práve to, ho posunie bližšie k výhre na Radio_Head Awards.

Chris Ellys – Demovnica live 2016

Okrem indie folku v tejto kategórii nominovaných má zastúpenie aj indie rock. A to v podobe štvorčlennej kapely Dave Brannigan. V tvorbe mladých Žilinčanov je počuť okrem gitár aj riadnu dávku rock’n’rollu a taktiež ich progres v hudbe. Vďaka svojej energetickej  hudbe sa po prvom kole hlasovania dostali do užšieho kruhu medzi nováčikov. Rovnako veľkú šancu na výhru má aj bratislavská kapela Myodesopsia. Skupina účinkovala aj na Demovnici_FM čím sa dostala medzi nominovaných. Ich jedinečnú zmes tónov v albume  Sunflower  tvorili okrem elektrickej gitary a basgitary aj pomocou violoncella, huslí a cajonu. Spojenie folklóru, jazzu, vážnej a energickej modernej hudby prináša skupina Ľudové Mladistvá. Inšpiráciou nového hudobného projektu Martina Majla Štefaníka sa stala ľudová hudba, ktorú si členovia kapely zhudobnili po svojom. Toto zaujímavé, nezvyčajné  prepojenie jednotlivých žánrov s ľudovými témami má veľký ohlas a ocení ho každý, kto má aspoň trochu rád folklór. Posledné miesto medzi nominovanými patrí rockovej kapele The Kowal Chicks. Z akustického projektu dvoch členov sa kapela rozrástla a začala tvoriť multi žánrovú hudbu, ktorá okrem indie rockového podtónu obsahuje aj punk, folk či pop. Ich texty sú prevažne odkazmi na filmy a literárne diela, ale aj životných príbehov, ktorými sa prihovárajú svojim poslúchačom.

Ľudové Mladistvá – A Ja Taka Carna

Toto je pätica, tých najlepších nových objavov, ktoré nám priniesol rok 2016 a už teraz sa tešíme na výsledok, ktorý z umelcov si domov odnesie svoju „rádiohlavu“. Držíme palce!

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img