8.6 C
Slovakia
nedeľa, 14 apríla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyThe Klezmatics - Hudba, s ktorou porozumiete duši židovského národa
spot_img

The Klezmatics – Hudba, s ktorou porozumiete duši židovského národa

7_300dpi_rgb

Newyorská štvrť East Village si žila tak trochu autonómnym spôsobom. Zákony štátu New York síce dodržiavala, ale stanovila si svoje vlastné pravidlá v umení a kultúre.

Umelcov, ktorí tu žili, nezaujímalo mainstremové umenie, ale čosi nové. Punk rockeri, hippies, beatníci, ale aj členovia literárneho hnutia Nuyorican. Tí všetci tu žili a tvorili aj pod vplyvom cudzích kultúr. V East Village totiž bývala početná skupina migrantov z rôznych etník – hlavne zo židovského. Narodil sa tu napríklad skladateľ Abraham Ellstein, ktorého tvorba veľmi ovplyvnila kvarteto Dave Lindsay, Roba Chaveza, Aliciu Svigals a Franka Londona. Spoločným úsilím založili kapelu Hortzeplotz, neskôr premenovanú na The Klezmatics, a hoci sa zloženie zoskupenia zmenilo, stabilná časť zostala a už tridsať rokov hrá divoký, energický klezmer po celom svete.

The Klezmatics — Gonna Get Through This World

Pevné jadro The Klezmatics tvoria neskutočne zaujímaví muzikanti. Dlhoročný fanúšik jazzu Matt Darriau, ktorý prepojil túto svoju vášeň s viazanosťou ku klezmeru predávanú v jeho rodine z generácie na generáciu, priviedol do kapely huslistku Lisu Gutkin, ktorá tiež zo začiatku inklinovala k inému štýlu hudby: keltskej. Chvíľu jej trvalo, kým dokázala pochopiť a precítiť hĺbku idúcu z pravej podoby kletzmeru, odvtedy však patrí k najlepším huslistkám tohto žánru. Hlavným skladateľom kapely je Frank London hrajúci na rozličné klávesové a dychové nástroje, hlavným hlasom Lorin Sklamberg so svojím clivým vibrátom. The Klezmatics majú hudobný jazyk moderného klezmeru. Zjemnili a obrúsili hrany jeho tradičnej podoby, pridali inšpirácie z druhých kultúr a ešte viac zintenzívnili tempo skladieb.

The Klezmatics – Spin, Dreydl, Spin

Hudobný žáner klezmer sa začal rýchlo vyvíjať po druhej svetovej vojne, kedy do seba implementoval prvky z jazzu a swingu. V USA sa židovskí migranti opäť obracali k jeho počiatkom, ktoré majú korene vo Východnej Európe. Táto autentická aj moderná podoba sa dodnes prelína a The Klezmatics sú predstaviteľmi poslednej vlny, ktorá využíva oba smery. Koncert americkej skupiny The Klezmatics sa uskutoční 14. marca v bratislavskej Starej tržnici. Lístky sa dajú zakúpiť u Dr. Horáka.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img