8.6 C
Slovakia
nedeľa, 26 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyAko oslavuje Plzeň svoje tohtoročné dominantné postavenie?
spot_img

Ako oslavuje Plzeň svoje tohtoročné dominantné postavenie?

Pamätáte si ešte na humbuk okolo projektu Košice – Európske Hlavné Mesto Kultúry? Nech už to stálo mnoho peňazí a objavili sa aj netaktné škandály, je fakt, že mnohým regionálnym kultúrnym inštitúciam to pomohlo. A samotné mesto sa aspoň na chvíľku zviditeľnilo na svetovej turistickej mape. Potom sme o projekte Európske hlavné mesto kultúry na chvíľku stratili prehľad, no v novinárskej obci opäť zbystrili, keď sa tento rok chopili žezla naši susedia z Čiech. A vynorili sa prvé porovnávania – dramaturgické, organizačné a ekonomické.

Nechceme teraz v tomto článku poukazovať na rozdiely, všetci vieme, že priepasť medzi oboma krajinami sa v kultúrnej oblasti nebezpečne rozširuje. Českí organizátori si zaslúžia aspoň zmienku aj v našich médiách o projekte, ktorý zabezpečí viac ako šesťsto podujatí. Koncerty, výstavy a performancie slúžia predovšetkým na prezentáciu / oživenie doterajších miest, ale majú aj dopomôcť k vytváranie nového priestoru a prilákať potencionálnych turistov a sponzorov.

Treba ešte zmieniť, že v mnohých prípadoch boli začlenené, alebo špeciálne vytvorené podujatia, ktoré fungujú dodnes bezproblémovo pod cudzou značkou. Jednou z nich bude festival Rock for People, ktorý bude mať svoju plzenskú časť. Vystúpia na ňom také kapely, ako navrátilci z Guano Apes, rakúsky elektro swingeri Parov Stelar, formáci Joycut, The Inspector Cluzo, Movitsi a mnoho ďalších.

Guano Apes – Sunday Lover

Za zmienku stojí aj odovzdávanie cien 23. ročníka Žebřík, kde vystúpia Richard Müller, Aneta Langerová, Ondřej Brzobohatý, Vypsaná Fixa, Inekafe a mnoho ďalších. Priaznivcov artificiálnej hudby poteší medzinárodne uznávaný festival Smetanovské dny, ktorý patrí k najvýznamnejším regionálnym podujatiam. Hlavnou témou tohto ročníka bude koexistencia Rakúšanmi, Nemcami a Čechmi a to v kontexte českej kultúry. Podujatie sa konať medzi druhým až dvadsiatym deviatym marcom.

Smetanovské dny – teaser 2014

A veľké prekvapenie chystá aj samotné mesto – zahrať prídu najvýznamnejší predstavitelia southern rocku Lynard Skynard, ktorý sa predstavia v rámci osláv 70. výročia oslobodenia mesta americkou armádou. 

Lynard Skynard – Sweet Home Alabama

Na porovnanie, najznámejšou kapelou, ktorá vystúpila v čase panovania Košíc v projekte EHMK bola skupina Jamiroquai. Na komplexné zhodnotenie účasti oboch krajín si dajme ešte čas, ale už teraz sa zdajú niektoré skutočnosti viac než jasné.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img