8.6 C
Slovakia
streda, 17 júla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyAmmar 808 zhudobnil svoj hinduistický príbeh
spot_img

Ammar 808 zhudobnil svoj hinduistický príbeh

V súčasnosti patrí k najvýznamnejším arabským producentom. Tunisan Sofyanna Ben Youssefa vystaval projekt Ammar 808, v ktorom spája live elektroniku s tradičnou hudbou. Opäť prichádza s niečím novým a netradičným.

Pred dvomi rokmi vydal dosku Maghreb United, na ktorej spolupracoval s rôznymi arabskými hudobníkmi z Maroka, Tuniska, Alžírska. Arabskú diverzitu zaobalil do tajuplnej atmosféry a vysmažil v elektronických beatov.

Sofyann Ben Youssef alias Ammar 808 prišiel s ďalším konceptom, v ktorom sa už neinšpiroval škálami z arabských stupníc, ale indickými rytmami. Vycestoval kvôli tomu do hlavného mesta Chennai v indickom regióne Tamil Nadu, kde sa istý čas zoznamoval s miestnym jazykom, vokálnou tradíciou a rytmami z karnatickej hudby, ako aj s hinduistickou mytológie.

„Ako dvadsaťročný som štyri mesiace študoval v Dillí. Učil som sa tam hrať na citaru a tabla a počúval množstvo nahrávok, vďaka čomu som začal absorbovať indickú kultúru. Hinduizmus má panteón bohov a ukazuje rozdielnosť kultúrnej slobode. Po začatí arabskej jari v Tunisku v roku 2011, som začal viac premýšľať  o slobode a mojej vlastnej identite.“

Do Indie sa vrátil s nahrávacími zariadeniami, aby zaznamenal živú energiu pulzujúcu z tradičných predstavení, ale aj z modernej indickej hudby. Výsledkom je album Global Control / Invisible Invasion, na ktorom sa nachádza osem skladieb.

Ammar808 zdôrazňuje, že názov nemá odkazovať na súčasnú pandémiu, ale práve na hierarchický systém v hinduistickom náboženstve – postavený na karme a dopredu určenom osude. Album prináša fascinujúci svet božích roztržiek a príbehov o snahe zvrátiť nevyhnuteľné, ktorý samotný umelec nazýva subtílnou a záhadnou históriou ľudstva.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img