8.6 C
Slovakia
štvrtok, 30 novembra, 2023
spot_img
ÚvodNovinkyAmorphis a Soilwork na spoločnom turné aj v Bratislave

Amorphis a Soilwork na spoločnom turné aj v Bratislave

autor: Martin Saksa

Etablované stálice severskej metalovej scény, fínsky Amorphis a švédsky Soilwork sa začiatkom januára 2019 vyberú na spoločné turné po Európe. Jednou zo zastávok bude 28. januára (pondelok) aj bratislavský Majestic Music Club.

Spoločné európske turné začne 11. januára v nemeckom Oberhausene a končí 16. februára vo švajčiarskom Prattelne a pozostáva z 31 spoločných koncertov v 17 európskych krajinách. Spoločnosť obom kapelám bude robiť aj ukrajinská metalcorová raketa Jinjer a zádumčiví Nemci Nailed to Obscurity.

Skupina Soilwork zo švédskeho Helsinborgu pôsobí na scéne od roku 1996 a na svojom konte má desať štúdiových albumov. Ten jedenásty symbolicky vychádza 11. januára a nesie švédsky názov Verkligheten, čo v preklade znamená „Realita“. Internetom už dlhšie kolujú skladby Arrival,  Full Moon Shoals a Stålfågel. Nenechajte sa zmiasť švédskymi názvami, album je samozrejme naspievaný celý v angličtine. Na nové album idú zo zahraničných médií samé chvály, takže sa máme na čo tešiť, čo ostatne poznať už aj podľa zverejnených skladieb.

Pätica hudobníkov spočiatku hrala tradičný švédsky melodický death metal, ktorý ako subžáner v podstate spolu zakladala (napr. so skupinami ako In Flames, At the Gates, či Dark Tranquility) a určovala a naďalej aj určuje jej smer. V jej novšej produkcii sa však objavujú aj prvky groove metalu a metalcoru.

Zaujímavosťou je, že spevák kapely Björn „Speed“ Strid a gitarista David Andersson majú spolu bočnú kapelu Night Flight Orchestra, ktorá sa vyžíva v retro hard rocku osemdesiatych rokov, takže títo páni majú silné melódie naozaj v krvi.

Soilwork – Stålfågel 

Spoločné turné Soiwork a Amorphis nie je náhodné. Kapely sa tešia dlhodobejšiemu priateľstvu a úcte. Björn Strid je od puberty veľkým fanúšikom Amorphis a dodáva, že album „Tales from the Thousand Lakes“ počúval snáď každý deň. Spevák Amorphis – Tomi Joutsen si aj zahosťoval v ich novej skladbe Needles and Kin a možno ju počas turné aj spoločne zahrajú.

Helsinskí Amorphis robia svojím fanúšikom radosť už od roku 1990. Prelomovým je už spomínaný album Tales from the Thousand Lakes z roku 1994. Skupina vydáva vynikajúce albumy minimálne od roku 2006, kedy do zostavy nastúpil Tomi Joutsen, ktorý je už tretím vokalistom skupiny. Minulý rok sa však pod producentskou taktovou veľmajstra Jensa Borgena zrodil ozajstný „opus magnum“. V rodnom fínsku je album Queen of  Time nominovaný na cenu Grammy v kategórii Najlepšie metalové album. V daný pondelkový januárový večer nás čaká slušná porcia metalovej hudby, naprieč jej jednotlivým subžánrom podopretá nespornou kvalitou účinkujúcich.

Amorphis – Amongst Stars

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Tento projekt z verejných zdrojov podporil:

spot_img
spot_img

V našom snažení nás podporujú:

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img