8.6 C
Slovakia
nedeľa, 19 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyDebut poľskej jazzrockovej legendy Crash vychádza v reedícii
spot_img

Debut poľskej jazzrockovej legendy Crash vychádza v reedícii

Skôr než vroclavský Crash v roku 1979 ukázal svetu album Senna opowieść Jana B. (Snový príbeh Jana B.), mal už na svojom konte debut, vydaný iba na magnetofónovej kazete. Po rokoch prišiel čas (konečne) na vinyl a CD verziu.

Crash je jedna z legiend poľskej jazz-rockovej scény. Jej hudba sa vyvíjala podľa okolností a zmien v zložení, ale vždy zostávala na najvyššej možnej úrovni. Nie je to inak ani v prípade tohto debutového materiálu, ktorý bol zaznamenaný koncom jari 1978 v štúdiu Poľského rozhlasu Opole, a ktorý vydal Wifon na magnetofónovej kazete.

Inšpirácie technicky skúsených interpretov obdarených veľkou hudobnou predstavivosťou sú zreteľné: fascinácie Herbym Hancockom, Return to Forever či Weather Report počuť nielen v strhujúcich autorských skladbách (vrátane mohutnej skladby Końcówka banderoli alebo rozohneného hispánskeho Akelei), ale aj v zaujímavých aranžmánoch diel Chicka Coreu (Nite Sprite) a Freddyho Hubbarda (Baraka Sasa). To všetko tvorí album, ktorý už dávno mal mať svoje miesto v kánone poľského jazzu.

Crash je remastrovaný z originálnych pások z archívu Poľského rozhlasu Opole a obohatený je o ďalšie štyri nahrávky, ktoré hudobníci vytvorili v Opoli v rokoch 1977 – 1978. Brožúra obsahuje podrobný text Barnabyho Siegela o dejinách kapely a jedinečné fotografie Wojciecha Zawadzkého.

Preklad vznikol za podpory Katedrou slovanských filológií Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Z poľského originálu preložila Katarina Kostić.

fifuk_logo_farebne100x100px
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img