8.6 C
Slovakia
streda, 29 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyDesať zaujímavostí o pesničkárovi FINK
spot_img

Desať zaujímavostí o pesničkárovi FINK

Skladateľ, spevák, DJ, gitarista a producent Fin Greenall, známejší ako Fink, vydáva nový album Resurgam a vyráža na jesenné turné. Zastaví sa aj v Bratislave. Vystúpi v bratislavskom Majestic Music Clube už 15. októbra. Prinášame vám 10 zaujímavostí o ňom.

  1. Za projektom Fink sa okrem speváka Fina Greenalla skrýva aj basgitarista Guy Whittaker a gitarista, bubeník a prozaik Tim Thornton.
  2. Názov aktuálneho albumu Resurgam je prevzatý z latinského nápisu na kaplnke namaľovaného v kostolíku vo Finovom rodnom Cornwalle. Stelesňuje neskrotného a nepoddajného ducha nových piesní a myšlienku večného návratu, ktorá sprevádza celú dosku.
  3. Fink je vyhľadávaný spolupracovník, hudobný inovátor a skladateľ filmovej hudby. Jeho piesne sa objavili napríklad vo filmoch Dear John, Collateral Beauty a v seriáloch Suits a The Walking Dead.
  4. Fink má na konte aj veľa spoluprác s inými hudobníkmi. Napríklad s Bonobo má spoločnú pesničku If You Stayed Over, ktorá vyšla na ich albume Days To Come. S Johnom Legendom spolupracoval na soundtrackovom albume 12 Years a Slave.
  5. Na viacerých skladbách spolupracoval s raperom a spevákom, ktorý si hovorí Professor Green.
  6. Pomáhal písať a produkovať piesne Amy Winehouse. Je spoluautorom jej piesne Half Time. V jednom rozhovore povedal, že k pesničkárstvu ho priviedla práve Amy Winehouse.
  7. V mladosti sa učil tajne hrať na gitaru a svoju študentskú pôžičku utratil na sampler a syntetizátor.
  8. Finkove albumy vydáva vydavateľtvo Ninja Tune, ktoré vydalo albumy napríklad aj Bonobo, Kelis, Machindrum či The Cinematic Orchestra.
  9. Fink sa postupne žánrovo vyvíjal. Začínal s elektronickými samplami, postupne prešiel k akustickým gitarovým melódiam, potom koncertoval s orchestrom, do svojich piesní zakomponoval sláčiky a najnovší album prienesie opäť niečo nové.
  10. V týchto končínách nebude koncertovať prvýkrát. Na Slovensku za posledných pár rokov vystúpil štyrikrát a v Čechách tiež niekoľkokrát.

Fink – Cracks Appear

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img