8.6 C
Slovakia
streda, 12 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyDruhý pohľad na zánik Musiq1 - odteraz chýba veľký kus seba prezentácie
spot_img

Druhý pohľad na zánik Musiq1 – odteraz chýba veľký kus seba prezentácie

logo_musiq1

Je veľkou škodou, že hudobná televízia Musiq1 ukončila svoje vysielanie, pretože mala stále veľa divákov a sledovali ju ľudia ako podmaz v kaviarňach či fitness centrách. Na Slovensku po zániku musicBoxu de facto neexistovala konkurencia, jedine tak v Čechách Óčko a MTV Czech.

Televízia mala filozofiu hrať 20 percent českej a slovenskej hudby. Počas šiestich rokoch sa v nej vystriedali traja dramaturgovia. Zo začiatku sa programová skladba robila na základe focus groupov, neskôr sa už hralo tak povediac podľa seba – teda dramaturgovia nasadzovali skladby podľa svojho názoru na kvalitu hudby. Projekt Musiq1 vznikol v nie veľmi priaznivej dobe pre hudobné televízie, pretože v čase, keď si hocikto môže pozrieť hocijaký klip na internete, je naozaj ťažké presadiť sa v takejto konkurencii. Spočiatku sa vyrábalo mnoho zaujímavých relácií – hitparády, víkendy.. Neskôr sa to nedalo už finančne utiahznuť, tak televízia prešla iba na obyčajné vysielanie klipov. Musiq1 na mediálnom trhu nemá žiadneho nástupcu. Na Slovensku bude určite chýbať stanica podobného typu. Jej divákom zostáva sledovať iba spomínané české programy a zmieriť sa s neúprosnou domácou mediálnou realitou.

(niektoré informácie z textu poskytla firma Telemone)

Tomáš Sloboda / hudobník: Musiq1 pre mňa znamenala špičkovú produkciu, zaujímavé projekty, vysoko profesionálny  prístup.  Mal som niekoľkokrát možnosť spolupodielať sa na hudobných projektoch a vďaka Musiq1 som lepšie spoznal niekoľko skvelých ľudí a neuveriteľnú pracovnú atmosféru,  kde naozaj fungovalo slovné spojenie „NO PROBLEM.“ Nech je už dôvod ukončenia vysielania akýkoľvek,  bol to prototyp čohosi,  čo je nezopakovateľné a jedinečné. Asi je už načase vrátiť hudbu do našich ulíc. Tam patrí, tam je jej miesto.

Miro Jaroš / spevák: Čože? Aj Musiq1 skončila? Obrovská škoda. Cenil som si, že  podporovali slovenskú hudbu. Smutné, aká doba na nás doľahla.

Erik Horák Losos / Zlokot: Hudobné stanice som sledoval, keď som bol oveľa mladší. Televízor už dlhé roky nemám, tak sa k tomu veľmi neviem vyjadriť. S nástupom internetu éra hudobných televízii asi skončila, minimálne, je veľmi ťažká.

Radko Tager / DJ / producent: Nebolo by to moc objektívne vyjadrenie, keďže už 3 roky TV nemám a nepozerám.

Tomi Popovič / spevák / producent: Musiq1 bola kľúčová hudobná televízia na Slovensku, ktoré kultúrou upadá. Je úbohé, že kompetentní politici dopustili tento stav. Televíziu Musiq1 som vždy sledoval a ďakujem jej za podporu slovenskej tvorby. Je to smutné, že po nej už máme len Šláger TV a strom, na ktorý sa môžeme zavesiť tí, ktorí ešte žijeme z hudby . Je to hanba, že všade na svete sú hudobné televízie, len u nás nie.

Jerguš Oravec / hudobník: No, čo k tomu povedať. Neviem dôvody zrušenia vysielania, takže sa môžem iba domnievať. Myslím si však , že je to istý prirodzený vývoj. TV už dlhšiu dobu postupne nahrádza Youtube a internet všeobecne. Mladí ľudia idú trend bez TV, čiže si myslím, že sa to postupne stane viacerým staniciam. Škoda, že takáto slovenská hudobná stanica to musela „schytať“ prvá. Musiq1 bolo super – hrali veľa domácej tvorby, dokonca to bola prvá TV, čo púšťala aj môj videoklip (smiech), takže som bol celkom smutný, keď som sa dozvedel, že končia.

Jaro Bekr / tanečík / producent: Ja som už vo veku, keď veľmi hudobné TV nepozerám, ale Musiq1 som si občas pustil, už aj kvôli tomu, že som osobne poznal ten fajn tím ľudí, čo tam robil. Preto si myslím, že je to škoda a samozrejme aj z toho dôvodu, že konkurencia prináša kvalitu a ja osobne mám rád, keď si mám z čoho vybrať. A bohužiaľ, teraz je o možnosť menej. Ja pevne dúfam, že to nijako neovplyvní hudobné eventy ako Toto je Hip Hop, či BA City Beats, na ktorých spolupracovala.

Mario Wayo Praženec / Plus Mínus: Je smutné, že skončila hudobná TV, zvlásť taká, ktorá dávala priestor slovenským interpretom. Keďže tiež pracujem v televízii, viem, čo to obnáša a som rád, že to takto dlho dokázali ťahať. Osobne som čakal, že skončia skôr. Je to finančne náročné na takom malom trhu, ako je Slovensko

Michal Novák / RTVS: Je to smutná skutočnosť, lebo táto televízia podporovala mladých interpretov zo Slovenska.

Yaksha / producent: Ukončenie TV Musiq1 je smutnou správou pre slovenskú hudobnú scénu. Definitívne sa klipy u nás budú vyrábať už len pre Youtube. Spolupracoval som s nimi v rámci môjho labelu, a tiež sme boli s kapelou nominovaní na nováčikov roka v rámci Musiq1 Awards, takže som túto televíziu bral osobnejšie. Je to škoda. Každopádne ďakujem ľuďom, čo za projektom stáli.

Daniel Salontay/ Longital: Musiq1 končí. Napriek tomu, že nemám televízor, si myslím, že Slovensko bez jedinej hudobnej televízie a bez jedinej hudobnej relácie v tých zvyšných prichádza o dôležitý rozmer. Pred dvomi rokmi sme s kapelou Longital precestovali Ukrajinu a keď sme sa tamojších muzikantov spýtali, koľko majú špecializovaných hudobných televízií a relácií o hudbe, tak im nestačili prsty oboch rúk. Takže takto si tu my žijeme v Európe.

DJ Metys / Gramo Rokkaz: Musiq1 som absolútne nesledoval, už dlhšiu dobu (fakt, že už niekoľko rokov) nepozerám vlastne vôbec TV. Čiže sa k tomu ani neviem vyjadriť, resp. ma to necháva celkom chladným.

Peter Bittner / FEELME: Zanikol ďalší priestor na potenciálnu  prezentáciu domácej tvorby, čo je škoda. Predpokladám, že ukončenie vysielania televízie Musiq1 súvisí hlavne s trendom sledovania hudby, najmä u mladšej generácie, prostredníctvom internetu, nových technológií a následným nedostatkom zdrojov a partnerov na financovanie takéhoto média. Každopádne ľuďom z Musiq1 patrí vďaka za realizáciu tohto projektu. Pre našu kapelu síce medializácia určite nejaký význam má, ale mne sa rokmi potvrdzuje, že najväčšiu radosť a zmysel mi dávajú živé hrania a priamy kontakt s ľuďmi na koncertoch.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img