8.6 C
Slovakia
streda, 12 júna, 2024
spot_img
ÚvodReportyDusilová „udusila“ svoj temperament – nie na škodu veci
spot_img

Dusilová „udusila“ svoj temperament – nie na škodu veci

IMG_9312

Album V hodině smrti patril medzi najrešpektovanejšie minuloročné počiny v českej hudbe. No svoju pozornosť vzbudil aj na Slovensku. Preto, keď Lenka Dusilová ohlásila svoje koncertné turné, bolo jasné, že bude u nás sprevádzané veľkým záujmom. V bratislavskom klube Ateliér Babylon vytvorili muzikanti a sústredené publikum magický večer. 

Ešte pred Lenkou Dusilovou vystúpili Longital, aj keď slovo predskokan je v tomto prípade iba terminus technikus, pretože svojim pohľadom na život, umenie a tvorbu sú si s Lenkou rovnocenní. Navyše sa so speváčkou pozná Šina aj Daniel vyše desať rokov a jej prerod nesledovali iba z prítmia éteru. Longital ušli tak isto dlhú cestu, za ich transformáciou nestálo vybočenie zo sveta alternatívy, ale tvrdá práca v seba prezentovaní. Svoj charakteristický zvuk neustále preparujú, ale zároveň nechávajú vyznieť aj autentickosť prostredia, v ktorom práve účinkujú.

Longital – Zlatá

Mnohí si Lenku Dusilovú pamätajú ešte z divokého obdobia 90. rokov. Vtedy ako „holka magor“ participovala na projekte Smrtihlav a svoj rebelantský prejav natrvalo vtesnala do českej populárnej hudby. No dance floor a techno beaty naplno nevyužili jej potenciál. Predchádzajúca kapela ju zase tiahla do pop rockovejších aranžmánov, teda do sivého priemeru. Zdá sa, že súčasní hudobníci, ktorí tvoria jadro Baromantiky, do kreaovali speváčku tam, kde ju mnohí túžili počuť a zažiť.

Lenka Dusilová – Takafei

https://www.youtube.com/watch?v=KG-pOPMjtfU

Dusilová nemá vo svojom novom repertoári chladnú intelektuálsku percepciu, aj tu sa objaví epickejšia podoba hudby, ako napríklad v piesne Dvanácta, no naživo boli podané veľmi komorným spôsobom. Celkovo tak z jej bratislavského koncertu sálal pokoj a ticho. Keď ste potichúčky stáli na mieste, tak do vašej mysle pomaly vstupoval každý jeden tón separátne. Pestré aranžmány išli v jednej rovine, boli bez evolučných odklonov – a do seba tak splynul jazz, šansón, pop a ambientné plochy. A to všetko bolo v tak pevnom zovretí, že premostenie medzi starými a novými piesňami pôsobilo ako jedna kompaktná kolekcia pesničiek.

Lenka Dusilová – Dvanáctá

https://www.youtube.com/watch?v=HVE3RVr5hrY

Bol to nezabudnuteľný večer, a treba len uznanlivo pokynúť hlavou a poďakovať sa Lenke, že sa jej konečne podarilo nájsť vlastný esprit.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img