8.6 C
Slovakia
piatok, 24 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyEivør prichádza z hmloviny súčasného art popu aj so svojou sestrou Elinborg
spot_img

Eivør prichádza z hmloviny súčasného art popu aj so svojou sestrou Elinborg

Hmla, izolácia, prerod, prírodne mystérium. O tom všetkom spieva faerská speváčka Eivør, ktorá prichádza 4. októbra do bratislavského MMC, predstaviť piesne z nového albumu Segl.

Faerské ostrovy sú u nás známe skôr z futbalových výpraskov ako z ich hudobnej scény. Predsa len tieto nádherné ostrovy nemajú takú povesť ako Island, z ktorého je očarený celý hudobný svet. No práve Eivør posunula povedomie o svojej krajine, keď jej nordický elektronický folk počuť z mnohých seriálov (The Last Kingdom), videohier (Metal Gear Survive) a jej albumy sa predávajú v miliónových nákladoch.

Ešte predtým než si skrátila svoje umelecké meno začínala šestnásťročná Eivør Pálsdóttir s folkovou hudbou. Vyrastala v malej rybárskej dedinky Syðrugøta, ktorej tiché a nemenné prostredie ju inšpirovalo k skladaniu clivých piesní o ľudskom pokoji aj samote.

Spieva o tom, že aj takýto jednoduchý život môže viesť k naplneniu, rovnako ako aj osamelosti a ťažobe zo staroby. Debutovala v sedemnástich rokoch, a hoci hneď zaujala éterickým prejavom, práve dospievanie na ostrove s drsnými podmienkami určili, ako sa človek môže premeniť.

Jej výrazový jazyk sa rokmi vyvíjal najmä po presťahovaní do Reykjavíku – centrum islandskej elektronickej hudby. Za tých pár rokov prešla transformáciou dievčiny pohybujúcej sa na útesoch ostrova spievajúcej clivé melódie, až po medzinárodne uznávanú divu, ktorá si našla kapelu a pokúsila sa preniesť z rodného jazyka do angličtiny.

Svoj posledný štúdiový album Segl vydala v septembri 2020 pred prepuknutím koronakrízy. Mala s ním veľké plány na európskom turné, kde mu mali patriť veľké koncertné sály. Potom prišla korona a známy príbeh o rušení, zatváraní, presúvaní…Teraz však prichádza do MMC, aby si pripomenula bratislavské vystúpenie z roku 2019 (fotoreport). Príde aj so svojou sestrou Elinborg, ktorá sa zhostí role predskokanky.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img