8.6 C
Slovakia
nedeľa, 26 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyEmotívna hudba v dvoch rôznych podobách – Beving a Bóková na Viva Musica!
spot_img

Emotívna hudba v dvoch rôznych podobách – Beving a Bóková na Viva Musica!

Dvaja výnimoční skladatelia a interpreti, ktorých doménou je klavír. Holanďan Joep Beving a Češka Nikol Bóková predstavia na festivale Viva Musica! svoje najnovšie albumy, ktoré oslovili nielen poslucháčov vážnej hudby po celom svete.

Osobnosť sólistu cez ktorého prsty sa zhmotňujú nezmazateľné melódie, atmosféra doby, ale aj stovky interpretov, ktoré sa snažili o rovnaký a zároveň odlišný účinok. A potom je tu rozhodnutie skúsiť tvoriť vlastné kompozície. Byť originálny je nesmierne náročné. Technika sa dá nacvičiť, no charizma je niečo s čím sa musíte narodiť a je to niečo, čo poslucháčov nesmierne priťahuje.

Holandský klavirista Joep Beving už svojím zjavom spĺňa predstavy o démonickom interpretovi s hustou bradou a uhrančivým pohľadom. Za ním sa skrýva rovnako zaujímavý príbeh, keď túžba stať sa koncertným klaviristom ho tak posadla, až sa zranil a musel s tým skončiť. Potom sa jeho životná cesta diametrálne otočila smerom od hudby k práci v marketingovej agentúre. Kdesi v podvedomí sa však svojho sna nikdy nevzdal.

Aj keď ho vydavateľstvo, ktorému ponúkol svoju debutovú nahrávku Solipsism, odmietlo, tie skladby našli porozumenie u poslucháčov. V jeho klavírnych štruktúrach je takmer holá melódia, jemná dynamika aj pohrávanie sa s tichom. Skomponoval niečo, čo sám nazval jednoduchou hudbou pre komplexné emócie. Kritici ho začali prirovnávať k Arvo Pärtovi či Ryuichi Sakamotovi a ďalšie albumy už nahral u prestížneho labelu klasickej hudby Deutsche Grammophon/Universal Classics.

Nedávno vydaný Hermetism ovplyvnila situácia ohľadom globálnej pandémie, ale hoci by sa mohlo zdať, že izolácia, stres, bolesť, zbytočné umieranie sú jednoznačnou negatívnou stránkou života, je to práve rovnováha dobra a zla, smutných a veselších situácií, ktoré sú súčasťou ľudského bytia. Joep Beving vystúpi 18. augusta o20:00 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu. Vstupenky na tomto mieste.

Aj životný príbeh českej klaviristky a skladateľky Nikol Bókovej je v niečom obdobne literárny. Prívlastok zázračné dieťa sa začal objavovať najmä potom, čo si ako deväťročná zahrala s Janáčkovou filharmóniou. Vďaka podpore od svojej muzikantskej rodiny sa mohla naplno venovať hudbe. Najskôr túžila byť učiteľkou klavíra, potom koncertnou klaviristkou. Aj ona zažila ten pocit, že hudba vie bolieť a pri cvičení si takmer ublížila. Odstup a prehodnotenie prišlo na konzervatóriu v Ostrave, kde začala cvičiť tak, aby najviac vystihla podstatu skladby.

Cestu k jazzu si našla na JAMU, kedy ju zaujal nielen iný prístup k hraniu, ale najmä k tvorbe. Začala sa o nej hovoriť ako o jazzovom objave, aj keď ona tvrdí, že nehrá jazz ale niečo, čo sa na to podobá. Práve v tom je tá originalita, ktorá sa mieša s vážnou hudbou aj s inými žánrami ako na doskách Inner Place a Unravel.

Jej posledný tretí štúdiový album Prometheus je intímnou záležitosťou a vysporiadaním sa s odchodom blízkej osoby. Práve jej otec, ktorý predtým nečakane zomrel, bol fanúšikom gitarovej hudby a sám hral na dychový nástroj. Pôvodný koncept rozšírila o tieto nástroje a o dychový part sa postaral Radek Baborák, gitarový part David Dorůžka, kontrabas Jaromír Honzák a bicie Michal Wierzgoń. Vznikol veľmi clivý a komorný album, ktorého koncertná premiéra sa uskutoční 11.8. o 20:00 na na Nádvorí Starej radnice v rámci festivalu Viva Musica! Vstupenky na tomto mieste.


Osemnásty ročník Viva Musica! festival prebehne od 23. júna do 11. septembra – v rôznych priestoroch – Veľký evanjelický kostol, Sad Janka Kráľa, Námestie pri Eurovei, Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu, Nádvorie Starej radnice atď.

Koncerty 18. ročníka festivalu Viva Musica! sa uskutočnia pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Festival z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Nadácia mesta Bratislavy.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img